Televizní diváci se v poslední době mohli hned několikrát setkat s filmy a dokumenty, v nichž se objevuje legendární rakouská císařovna Alžběta Bavorská, přezdívaná Sissi. Mezi nejsledovanější pořady uplynulého víkendu patřil zidealizovaný životopisný snímek Sissi, natočený již v roce 1955. A coby krasavice, posedlá svým zevnějškem, také figuruje v právě reprízovaném seriálu České televize Já, Mattoni. Naznačuje, že mezi ní a světoznámým obchodníkem panovaly důvěrné vztahy, avšak nic bližšího se o nich nedozvíme. Já, Mattoni vysílá Česká televize v pondělí ve 21:50.

O této rakousko-uherské císařovně a také české královně stále koluje celá řada legend, týkajících se především její životosprávy, nicméně málo z nich si všímá její povahy. Zatímco slavný film s Romy Schneiderovou ji představuje jako vlídnou a milující manželku i matku, skutečnost byla zřejmě jiná. Až překvapivě kriticky ji například vidí česká historička Veronika Válková. Ta je přesvědčená, že rozhodně nepředstavovala žádný ideál, především jako manželka Františka Josefa I.

Připouští však, že na tom měla vliv její velmi volná výchova v dětství. Podle ní Sissi vůbec nebyla na tuto roli připravená a když se stala císařovnou, ani se nesnažila, aby svůj handicap odstranila. „Já si myslím že to bylo povahou. Ona byla nesmírně sebestředná,“ uvedla Válková před časem v České televizi. Připomněla zároveň, že císař byl do ní natolik zamilovaný, že jí dovolil vše, včetně zanedbávání povinností u dvora.

Císařovna v lázních

Sissi se proto snažila být ve Vídni co nejméně a hodně cestovala. Obzvláště si oblíbila Řecko a Maďarsko a získala si srdce mnoha zdejších lidí, především díky tomu, že se zasadila o rakousko-uherské vyrovnání. Traduje se, že se jí v Uhrách dvořilo mnoho mužů, ale podezření, že si zde našla dokonce milence, se nikdy nepotvrdilo.

Na svých cestách několikrát navštívila i Čechy (a dokonce se zde i česky domluvila, celkem ovládala deset jazyků), podle Veroniky Válkové ji však naše země nijak neokouzlila. Možná jí příliš připomínala Rakousko, z něhož tak často utíkala. V roce 1892 se léčila v Karlových Varech, také zde na sebe upozornila svým přísným životním stylem. Každodenní vycházku zahájila u pramenů a potom se vydala na náročnou cestu lázeňskými lesy. Pověstnou svižnou chůzí, která byla postrachem jejího doprovodu, prý denně ušla až dvacet kilometrů. Právě dlouhé túry vyvolávají pochybnosti o tom, že byla anorektičkou, jen těžko by je totiž bez potřebné energie zvládla. V Pardubicích se zase zúčastnila jednoho z mnoha parforsních honů, které měla ve velké oblibě a podle některých zdrojů patřila společně s císařem k prvním hostům Velké pardubické. Ona sama se řadila k nejlepším jezdkyním na koni v Evropě. Několikrát navštívila také slavný hřebčín v Kladrubech.

Pyšná podivínka

Složitost její osobnosti a také její často záhadné chování každopádně přispěly k tomu, že později neměla nejlepší pověst a byla svým poddaným zcela lhostejná. „Stala se z ní pyšná a uzavřená podivínka,“ tvrdí Veronika Válková a je dokonce přesvědčená, že císařovna Sissi byla i špatnou matkou.

Rakouský dokument „Poslední velký císař František Josef I.“, který o víkendu reprízovala Česká televize, ji pro změnu vylíčil jako rafinovanou ženu, jež ochotně sháněla svému manželovi milenky, k nimž patřila i známá vídeňská herečka Kateřina Schrattová. Aby mu udělala radost, nechala mu namalovat dokonce i její portrét. Když ovšem byla Sissi v září roku 1898 zavražděna v Ženevě, zdrcený císař se nechal slyšet, že nikdo nemá tušení, jak moc svoji ženu miloval.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz