Pokud patříte mezi bývalé hráče legendární hry Tetris, jistě tušíte, že hra má již od uvedení na trh nějaký ten rok za sebou. Nyní je to ale rovných 35 let od doby, co ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov. Stalo se tak přesně 6. června 1984.

Pažitnov se inspiroval stolní hrou pentomino, a to když pracoval na akademii věd v Moskvě. V případě počítačové hry Tetris se jedná o jednu z celosvětově nejúspěšnějších her všech dob.

Vynálezce hry Alexej Pažitnov, FOTO: Profimedia, AFP

Jméno hry odvodil ruský vynálezce z řeckého číselného prefixu tetra (všechny části hry obsahují čtyři segmenty) a druhou část názvu z tenis, což byl oblíbený Pažitnovův sport. Ve hře jde pouze o jediné – zaplnit pomocí náhodných tvarů celý řádek, který následně zmizí.

Pažitnov ji vyvinul nejdříve pro sovětský počítač Electronika 60. Následně ji v roce 1986 Vadim Gerasimov portoval na IBM PC. V dalším roce (1987) práva na Tetris koupila americká firma Spectrum HoloByte z Kalifornie. Ta vydala svoji IBM PC verzi, která byla ve Spojených státech velmi úspěšná. Dále byla pro svůj úspěch hra portovaná na další typy počítačů.

Tetris je bezesporu nejslavnější počítačová hra všech dob a originál i jeho napodobeniny se postupně objevily na každém přístroji, na kterém se jen hry dají hrát.

Řešilo se i, zda lze hrát hru nekonečně dlouho. Podle provedeného výzkumu nelze, protože je možné že by padaly stále jen kostky ve tvaru S a Z, při kterých není možné poskládat plný řádek.

Pamatujete si ještě, kdy jste si poprvé zahráli tuto hru a na čem?

-reklama-