Televize Prima bude znovu vysílat napínavou a zábavnou detektivku Komisař Rex. na dvojici neobvyklých hlavních hrdinů se mohou diváci těšit od 21. května vždy v pondělí až pátek v 15:30. Specialista na hledání stop, německý ovčák Rex, se stává nerozlučným parťákem policejního komisaře Mosera. Tito strážci zákona společně vyřeší jakýkoliv zločin, dopadnou každého pachatele – a slupnou každý párek.

Uprostřed Vídně vybuchne bomba. Nebezpečného teroristu, který ji tam nastražil, dopadne policejní ovčák Rex. Ale jeho pán při zásahu tragicky zahyne. Komisař Richie Moser (Tobias Moretti), který celé operaci velí, se na místě rozhodne, že se psa ujme. Netrvá dlouho a bombového atentátníka někdo zavraždí přímo v nemocničním pokoji. Nejsou žádní svědkové a motiv vraždy zůstává neznámý. Moser se nemá čeho chytit. Naštěstí je tady Rex, který je na stopy opravdový machr! A tak začíná velké přátelství mezi dvěma strážci zákonu. Každý je jiný, ale oba milují párky – jen ten čtyřnohý asi o něco víc… V legendárním kriminální seriálu Komisař Rex nechybí ani zajímavé vedlejší postavy jako Moserův policejní parťák Ernst „Stocki“ Stockinger (Karl Markovics), jeho mentor Max Koch (Fritz Muliar), asistent Peter Höllerer (Wolf Bachofner) nebo forenzní vyšetřovatel Dr. Leo Gaf (Gerhard Zemann). Společně si musí poradit s mnoha různými kriminálními případy, včetně mrtvoly nacpané v popelnici, s únosem tří starších dam nebo útěkem vězně, kterému se podaří uniknout přímo ze zubařského křesla.

Komisař Rex je legendární rakousko-italský kriminální seriál, který měl premiéru v roce 1994. Postupně vzniklo 18 sérií a celkem 209 epizod. Titulní hrdina komisař Rex je pes – německý ovčák. Rex je zkrácenina jeho celého jména Reginald von Ravenhorst. Rexe si postupně zahráli tři různí psi jménem B. J., Rhett Buttler a Henry. Všechny vycvičila americká trenérka zvířat Teresa Ann Millerová, která pracovala i na filmech Babe – galantní prasátko, Duch nebo K9 – můj přítel se studeným čumákem.

Rhett Buttler a Henry se později sešli v domácnosti trenérky Teresy Ann Millerové, kde bydleli nejen společně s ní, ale také s její kočkou. Cvičitelka Teresa Ann Millerová tvrdí, že od úplného počátku natáčení seriálu nesměl Rex působit ani trochu útočně nebo agresivně. Důvodem mělo být to, že ještě v polovině 90. let 20. století, kdy se Komisař Rex začal natáčet, mělo psí plemeno německého ovčáka velice špatnou pověst – psa, který se účastnil válečných zločinů nacistických vojáků.

Teresa Ann Millerová prozradila, že německý ovčák Rhett Buttler vyrůstal na venkově, a proto se zpočátku bál zvuků velkoměsta.

Komisař Rex, FOTO: Distribuce FTV Prima

V případě, že scénář vyžadoval natáčení více akčních scén, zastupoval hlavní hereckou hvězdu mladší pes. Zatímco si dublér odběhl a odskákal akční scény, Reginald, Rhett nebo Henry se mohli v klidu soustředit na hraní. Během až devítihodinového natáčecího dne pes obvykle pracuje čtyři až pět hodin. Zbytek času skotačí, jí a spí. Nejtěžší bylo vždy natočit ty scény, ve kterých se měl pes vzdát jídla, které už měl v tlamě. Psi se začínali učit jednotlivé kousky ze scénáře už několik měsíců před natáčením.

Nové epizody původní rakouské verze Komisaře Rexe vznikaly až do roku 2004. Prvních deset sérií se natáčelo ve Vídni. Práva na seriál následně odkoupila italská televize a v roce 2008 uvedla volné pokračování Návrat komisaře Rexe, na které navázal seriál Komisař Rex na stopě. Zatímco předtím se děj příběhů odehrával ve Vídni, následně se přesunul do Říma. Nové epizody „italského“ Komisaře Rexe byly uváděny až do roku 2015.

V roce 1996 vznikl spin-off – spřízněný seriál s názvem Stockinger. Jeho hlavním hrdinou je Ernst Stockinger, jeden z původních členů vídeňského týmu kriminalistů. V roce 1997 vznikl televizní film Komisař Rex, mladá léta.

Postupně se zrodilo několik různých mezinárodních verzí: kanadský Hudson a Rex, slovenský Rex, odehrávající se v Bratislavě, polský seriál Komisarz Alex, který je zasazený do prostředí města Lodž, ruský Muhtar’s Return, portugalský Inspector Max nebo litevský Inspektorius Mažylis.

V roce 2004 byl kvůli klesající sledovanosti Komisař Rex zrušen – ještě během natáčení desáté série. Proto byly dokončeny jen čtyři epizody a děj seriálu zůstal neuzavřený. Díky obrovské popularitě seriálu na mezinárodní scéně vznikl Návrat komisaře Rexe, který je oficiálně považován za 11. řadu. Tyto epizody se natáčely v Rakousku a Itálii. Následující 12. série se už natáčela téměř výhradně v Itálii (v některých dílech se Rex vracel zpátky do Rakouska).

Komisař Rex vystřídal v průběhu let šest parťáků. Byli mezi nimi Richard „Richie“ Moser (Tobias Moretti, 1994–1998), Alexander „Alex“ Brandtner (Gedeon Burkhard, 1998–2001), Marc Hoffmann (Alexander Pschill, 2002–2004), Lorenzo Fabbri (Kaspar Capparoni, 2008–2012), Davide Rivera (Ettore Bassi, 2012–2013) a Marco Terzani (Francesco Arca, 2013–2015).

Tobias Moretti a Rex, FOTO: Distribuce FTV Prima

Gedeon Burkhard, který se stal druhým parťákem komisaře Rexe, si předtím zahrál vraha v jedné z epizod první série. Během natáčení si producenti všimli, že německý ovčák B. J. (hrál Rexe) si s Burkhardem dobře rozumí. Proto si ho vybrali, když potřebovali obsadit novou roli.

Německé katolický kněz Georg Ratzinger uvedl, že Komisař Rex byl jeho oblíbený pořad, který sledoval společně s papežem Benediktem XVI. Ratzinger také prozradil, že on i papež Benedict se přátelili s majitelem německého ovčáka, jenž si zahrál hlavního hrdinu. Navzdory tomu, že Rex je „komisař“, se tato hodnost u rakouské policie nepoužívá.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR