Podle známého režiséra Steven Spielberga nemají filmy od poskytovatele filmů on-line Netflix na Oscarech co dělat. Spielberg zastává pozici jednoho z guvernérů Akademie filmového umění a věd. Na setkání rady všech guvernérů chce navrhnout změnu, která by Netflix a další streamovací služby vyloučila z bojů o zlaté sošky. Režisér tak reaguje na letošní předávání Oscarů, kdy drama Roma od Netflixu zvítězilo ve třech kategoriích. 

Jako člen rady guvernérů Akademie filmových umění a věd v odvětví režiséři, jejichž hlavním úkolem je utvoření strategické vize, udržení finančního zdraví a naplnění mise Oscarů, chce Spielberg na každoročním pooscarovém setkání s ostatními členy rady navrhnout změnu pravidel, která by neumožnila filmům produkovaným streamovacími platformami získat nominace na prestižním udílení.

Hlavní důvod, který Spielberg před radou uvede, zatím není znám, ale už v minulosti jeho společnost Amblin Entertainment prohlásila, že podle Spielberga je velký rozdíl mezi filmy promítanými v kinech a těmi, které si kdokoliv, kdo za daného poskytovatele zaplatí, může kdykoliv a z pohodlí domova pustit. Měsíční poplatek za služby se pohybuje kolem dvou set korun.

Tyto platformy si v současnosti předplácí stále více lidí, mezi hlavní poskytovatele patří Hulu nebo právě zmínění Netflix, který si z letošních Oscarů odnesl čtyři zlaté sošky – tři za černobílý mexický film Roma z dílny režiséra Alfonso Cuaróna a jednu za krátký dokumentární snímek Period. End Of Sentence., jenž poukazuje na problémy žen a menstruace v Indii.

Režisér Alfonso Cuarón se třemi Oscary za film Roma. / aljazeera.com

Čelisti, Jurský park, E.T. – Mimozemšťan nebo Indiana Jones. Režisér, který má všechny tyto známé filmy a mnoho dalších na svědomí, tvrdí, že snímky z dílny Netflixu a ostatních poskytovatelů jsou spíše televizními filmy, protože nevznikly za účelem promítání v kinech, a proto by se měly účastnit pouze cen Emmy, jež oceňují nejlepší televizní počiny za uplynulý rok.

Největší poskytovatel filmů Netflix s odpovědí nečekal a na svém twitterovém účtu napsal: „Milujeme kino. Zde je dalších pár věcí, které taky milujeme:
-dávat přístup lidem, kteří si pokaždé nemohou dovolit zajít do kina nebo žijí ve městě, kde žádná kina nejsou
-nechávat kohokoliv a kdekoliv užít si vydání filmu ve stejný čas
-dávat filmařům více způsob, jak sdílet umění.“

Režisér Alfonso Cuarón a herečka Yalitza Aparicio při natáčení filmu Roma. / variety.com

Mluvčí Spielbergovy společnosti také prozradil, že Steven bude velmi potěšen, pokud se k němu ostatní guvernéři a režiséři připojí. Na jednu stranu se film dostane do více domácností za nižší cenu pro diváky, ale za to větší sumu utratí společnosti na propagaci filmu, což potvrzuje i fakt, že produkční společnost za reklamu na drama Roma utratila více peněz než ostatní nominované filmy.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz