Herečka Angela Lansbury, která se divákům neodmyslitelně zapsala do paměti jako Jessica Fletcherová, svérázná spisovatelka s detektivními schopnostmi z oblíbeného seriálu To je vražda, napsala, i v požehnaném věku hýří energií. Ačkoliv na svůj věk vypadá stále velmi dobře, její život nebyl vždy procházkou růžovým sadem. Slavná herečka právě slaví úctyhodné 95. narozeniny.

Angela Brigid Lansbury se narodila 16. října 1925 v Londýně. Již od malička studovala herectví a v roce 1940 se během Bitvy o Británii odstěhovala do Spojených států. V době, kdy byla ještě teenagerkou, získala smlouvu se společností MGM a hned za svůj první film Plynové lampy (1944) byla nominována na Oscara.

O rok později byla nominována podruhé za nejlepší vedlejší herečku za snímek Obraz Doriana Graye. Od té doby šla z role do role, většinou se jednalo o vedlejší postavy, které však hrála skvěle.

V roce 1945 se provdala za herce Richarda Cromwella, který byl o 16 let starší. O rok později se však rozešli, když se manžel přiznal k homosexualitě. S Cromwellem až do jeho smrti v roce 1960 však zůstali přáteli. O čtyři roky později se vdala podruhé a opět za herce. Peter Shaw měl z předchozího vztahu syna Davida a s Angelou Lansbury měli Anthonyho (1952) a Deirdre (1953). V manželství žili 54 let až do jeho smrti v roce 2003.

Děti však herečce způsobily mnoho vrásek. Ve druhé polovině šedesátých let se Anthony a Deirdre zapojili do amerického protikulturního hnutí a propadli drogám. Deirdre dokonce navázala kontakt se sektou masového vraha Charlese Mansona, zatímco Anthony se stal závislým na kokainu a heroinu. I díky Angele se z toho však oba nakonec dostali, Anthony se stal televizním režisérem a Deirdre (na snímku níže) si společně s manželem otevřela restauraci v Los Angeles.

Embed from Getty Images

Ačkoliv byla před kamerou aktivní již od padesátých let, největší slávu získala až v osmdesátých letech v seriálu To je vražda, napsala (1984-1996). Jako Jessica Fletcherová se proslavila po celém světě a dvanáctiletá práce na seriálu jí pomohla překonat všechny problémy v osobním životě. Za její životní roli získala neuvěřitelných 12 cen Emmy.

Herectví je její celoživotní vášní a i přes svůj věk stále září před kamerou. Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmech Mary Poppins se vrací (2018) a Buttons (2018), nebo v seriálu Malé ženy (2017). Její celoživotní optimismus jí pomohl překonat všechny životní překážky.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz