Na konci prvního měsíce roku 2019 nás zasáhla nečekaná zpráva. Do hereckého nebe odešla další legenda české kinematografie. V sobotu 26. ledna nás ve věku pětaosmdesáti let opustil divadelní, televizní a filmový herec, dlouholetý člen Národního divadla, dabér a vypravěč, manžel, tatínek a dědeček Luděk Munzar. Tato osobnost českého filmu měla velmi bohatý život. Společně si jej připomeneme v několika málo řádcích.

Luděk Munzar se narodil dne 20. března roku 1933 v Nové Včelnici. Dětství však prožil nedaleko Hradce Králové, kde později také studoval. Od malička měl nadšení především pro dvě věci: herectví a techniku. Ačkoli si jeho otec přál, aby se stal vojenským letcem, nakonec u Munzara zvítězil druhý ze zmíněných koníčků. Vystudoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové a následně na to se vrhl na pražskou DAMU, kterou úspěšně absolvoval v roce 1956.

Již během studia se však věnoval herectví. Jeho první vystoupení před kamerou přišlo v podobě role mechanika Františka Projsaje v komedii Dědeček automobil (1956). První divadelní rolí v Národním divadle v Praze byla hostující role v inscenaci Zlatý kočár, kterou režíroval Alfréd Radok.

Luděk Munzar rád vzpomínal na svou roli skláře Jirky v komediálním snímku Srpnová neděle (1960), ne ani tak proto, že by se jednalo o přelomovou roli či snímek, ale proto, co natáčení filmu doprovázelo. V dokumentárním pořadu České televize Neobyčejné životy (2009) prozradil, že se při natáčení tohoto snímku často sešel celý štáb a vedl nejrůznější debaty. Munzar coby mladý a nezkušený herec jim pozorně naslouchal a ledasco se přiučil.

Český rozhlas Vltava

Životní láskou pro něj byl i Český rozhlas, kde namluvil několik rozhlasových inscenací. „Nejvíc jsem na rozhlase miloval, když jsem mohl být sám. Když jsem sám za sebe ručil, protože jsem přišel do studia a když jsem měl zrovna četbu, mistři zvuku mi připravili malou domácí lampičku, všechno kolem se zhaslo, já si rozsvítil lampičku a rozložil si své texty, které jsem měl vždy pečlivě připravené. Odcházel jsem naprosto vyčerpaný, ale snažil jsem se v sobě udržet ten pocit, když si herec za jeden večer prožije osudy hned několika postav,“ řekl Munzar v pořadu Neobyčejné životy (2009).

Luděk Munzar se nevěnoval pouze rozhlasovým inscenacím. Jeho hlas jsme mohli slyšet např. v pohádce S čerty nejsou žerty (1984) – v roli vypravěče. Za zmínku také stojí zahraniční herec Paul Newman, kterému Munzar propůjčil svůj hlas. Dabování Newmana si velmi užíval, jelikož jak sám tvrdil, velmi mu rozuměl, dokonce tak, že zvládl předvídat, co herec v dané situaci udělá. Munzara a Newmana spojuje nejen hlas, ale také láska k rychlým automobilům. Roku 1989 získal Luděk Munzar titul mistra Evropy v závodech automobilových veteránů, kterých se zúčastnil s Tatraplánem Sport 602.

Dlouhou řadu let působil v Národním divadle v Praze, kde také režíroval inscenaci Smíšené pocity (2004). Po dlouhých 35 letech však z Národního divadla spolu se svou ženou Janou Hlaváčovou odchází. Svůj odchod herec okomentoval tak, že ztratil chuť k vystupování na jevišti, ale především se nepohodl s novým vedením a nelíbilo se mu moderní pojetí starých divadelních her.

Herecká kariéra Luďka Munzara je velmi bohatá. Ačkoli to nebyla bílá plátna, nýbrž televizní obrazovky, které Munzara tak proslavily. Mezi jeho nejznámější role patří např. raněný voják Günther ve snímku Kočár do Vídně (1966), mnich Bonaventura v historickém filmu Královský omyl (1968), Jakub Cirkl v třináctidílném seriálu Synové a dcery Jakuba skláře (1985) nebo Leoš Janáček v životopisném snímku Lev s bílou hřívou (1986). Často ztvárňoval také záporné role, např. v krimi seriálu 30 případů majora Zemana (1974). Posledním Munzarovým filmovým počinem byl dramatický snímek Mág (1987). Od té doby herce vidíme pouze v televizních seriálech a filmech.

Luděk Munzar se svou ženou Janou Hlaváčovou, Novinky.cz

Roku 2000 obdržel herec Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Byl dvakrát ženatý. S první ženou Naděždou Munzarovou má dceru Johanu, zatímco s druhou manželkou, Janou Hlaváčovou, má dceru Barboru, která se rovněž věnuje herectví. Jana Hlaváčová má z prvního manželství dceru Terezu, kterou Luděk přijal jako vlastní a neviděl mezi nimi rozdíl. Napsal dvě knihy, z nichž první Když jsem to slíbil! (1998) pojednává o slibu, který dal svému otci a druhá S vůní vánku po heřmánku (2005) je věnována jeho milované vnučce Aničce. Luděk Munzar byl bojovník, který se nevzdává. Neustálé své tělo otužoval ve studené vodě, porazil rakovinu a s radostí se staral o svoji malou vnučku Aničku. Legenda českého filmu naposledy vydechla ve svém domě v pražských Modřanech 26. ledna 2019.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.