Leonardo DiCaprio se během své kariéry dokázal proslavit po celém světě a je brán jako hollywoodská „samozřejmost“. Vždy tomu tak však nebylo. Populární herec právě slaví své 46. narozeniny a již dávno není tím drzým mladíkem z Titanicu. Pojďme se společně podívat na role Leonarda DiCapria, ve kterých se světu zapsal do paměti jako jeden z nejlepších herců současnosti. 

Leonardo DiCaprio se narodil 11. listopadu 1974 v Los Angeles a měl možnost být s filmovým průmyslem v těsném kontaktu již od útlého věku. Sám se nechal slyšet, že nikdy nechtěl být ničím jiným, než hercem. V dětství si zahrál ve spoustě reklam.

Když mu bylo osmnáct let, začal se angažovat i ve filmovém průmyslu. Jako první natočil film Critters v roce 1991, následovaný snímkem Jedovatý břečťan v roce 1992. V roce 1993 přišel velký zlom, Leonardo si zahrál ve filmu Co žere Gilberta Grapea. V tomto snímku ztvárnil mentálně nemocného bratra Johnnyho Deppa, Archieho, a právem si zasloužil nominace jak na Zlatý Glóbus, tak na Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupil DiCaprio i filmem Úplné zatmění, kde hraje prokletého básníka, mladičkého Arthura Rimbauda. Ve filmu jej vidíme po boku Davida Tewlise (Harry Potter, Avatar 2), který si ve filmu zahrál Paula Verlaina. Ve stejné době natočil i několik dalších filmů, jako například Rychlejší než smrt (1995, Sharon Stone, Russell Crowe), Romeo a Julie (1996) nebo Marvinův pokoj (1996, Meryl Streep, Diane Keaton, Robert de Niro).

V roce 1997 nastal však průlom největší. Klasika a legenda, takto se dnes dá popsat snímek Titanic režiséra Jamese Camerona. Je to právě Titanic, který Leonarda DiCapria tolik proslavil a otevřel mu dveře do „skutečného Hollywoodu.“ Jako Jacka Dawsona jej po boku Kate Winslet zná celý svět. Film Titanic je jeden ze tří filmů, které obdržely nejvíce sošek Oscara, a to 11.

Embed from Getty Images

Po Titanicu kariéra Leonarda DiCapria na chvíli zamrzla. Nejprve byl kritiky opěvován, mezi léty 1998 – 2001 byl však opak pravdou. Většina snímků byla jak laickou veřejností, tak odborníky odmítnuta. Z pohledu diváků snad za výjimku platí film Muž se železnou maskou (1998), kde si Leonardo zahrál po boku Jeremyho Ironse nebo Gérarda Depardieu. Kvůli tlaku si byl nucen vzít roční pauzu od veřejného života.

Na počátku nového tisíciletí opět nabrala kariéra Leonarda na obrátkách, a to hlavně díky dvěma režisérům – Stevenovi Spielbergovi a Martinovi Scorsesemu. Snímek Chyť mě, když to dokážeš (2002) byl natočen pod taktovkou prvního zmiňovaného, Stevena Spielberga. Jde o příběh s kriminální zápletkou, kde si Leo zahrál Franka Abigaila ml., šarmantního podvodníčka. Tento film vynesl DiCapriovi nominaci na Zlatý glóbus a Leo si tak opět začal dobývat zašlou slávu z 90. let.

Embed from Getty Images

Prvním filmem, který vznikl ve spolupráci s Martinem Scrocesem, bylo kriminální drama Gangy New Yorku, záhy následované Letcem, který mu vynesl nominaci na Oscara, Skrytou identitou a Prokletým ostrovem. Během dlouholeté spolupráce se Scorsesem Leo samozřejmě nezahálel a na své konto si připisoval i spousty dalších filmů s jinými výbornými režiséry. Za zmínku stojí film Krvavý diamant (2006), který opět přinesl neproměněnou nominaci na nejvyšší hollywoodskou cenu. Dalším významným filmem je sci-fi snímek Počátek (2010) režiséra Christophera Nolana.

Rokem 2012 započala Zlatá éra Leonarda DiCapria, kterou všichni pravděpodobně už důvěrně známe. Řadí se k ní filmy Nespoutaný Django (2012), ztvárnění legendární hlavní postavy románu F. S. Fitzgeralda Velký Gatsby (2013), role Jordana Belforta v jednom z nejtroufalejších filmů jeho kariéry, Vlk z Wall Street (2013), přičemž za tento film Leovi opět zlatá soška Oscara utekla jen o malý kousek.

Embed from Getty Images

Film Revenant: Zmrtvýchvstání (2015) se dá považovat za vrchol dosavadní Leovy kariéry. K úplnému uznání mu totiž na poličce stále chyběla zlatá soška, ocenění Akademie, která mu vždy o fous unikla. Toto prokletí prolomil právě filmem Revenant: Zmrtvýchvstání, kdy si tedy konečně odnesl vítězství za roli Hugha Glasse. V tomto filmu si po jeho boku mimo jiných zahrál i Tom Hardy. Když DiCaprio na Oscarech vystoupil na pódium, aby konečně poděkoval za získání zlaté sošky, všichni napjatě poslouchali, co asi řekne. Nikdo si už ale nevšiml, že když slavný herec vtipkoval o tom, že ho Akademie nechala na cenu 20 let čekat, ukazoval celou dobu prostředníček do publika.

Embed from Getty Images

Jeho prozatím posledním filmem je snímek Quentina Tarantina s českým název Tenkrát v Hollywoodu, v anglickém originále Once upon a time in Hollywood (2019) s hvězdným obsazením v podobě Brada Pitta, Margot Robbie, Al Pacina a mnohých dalších.

Letos nás již žádný film s tímto králem Hollywoodu nečeká, v roce 2021 by měly však vyjít hned čtyři, včetně Killers of the Flower Moon, jenž bude opět pod taktovkou Martina Scorseseho. Dále se diváci mohou těšit na drama The Black Hand, komedii Don’t Look Up a životopisné drama Roosevelt.

DiCaprio je v posledních letech také velkým enviromentálním a politickým aktivistou. Angažuje se také v charitě a nejrůznějších programech OSN, spolupracuje také s mladou aktivistkou Gretou Thunberg. Před nedávnými americkými prezidentskými volbami DiCaprio využil svého dosahu na sociálních médiích, aby povzbudil voliče k odevzdání svých hlasovacích lístků, protože volební právo považuje za nejdůležitější část demokracie. Sám je podporovatelem demokratických kandidátů.

View this post on Instagram

There are few times in human history where voices are amplified at such pivotal moments and in such transformational ways – but @GretaThunberg has become a leader of our time. History will judge us for what we do today to help guarantee that future generations can enjoy the same livable planet that we have so clearly taken for granted. I hope that Greta’s message is a wake-up call to world leaders everywhere that the time for inaction is over. It is because of Greta, and young activists everywhere that I am optimistic about what the future holds. It was an honor to spend time with Greta. She and I have made a commitment to support one another, in hopes of securing a brighter future for our planet. #FridaysforFuture #ClimateStrike @fridaysforfuture

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR