Letitia Wright je herečkou, které superhrdinský snímek Black Panther od giganta jménem Marvel (potažmo Disney) pomohl nastartovat slušnou hereckou kariéru. Jako mladinkou Shuri si ji pamatujeme nejvíce, za sebou má ale projektů mnohem více. Pojďte se podívat na pár zajímavostí o životě herečky, která sází hlavně na optimismus a pokoru.

K herectví ji inspiroval snímek Akeelah

Letitia Michelle Wright se narodila 31. října 1993, tedy na Halloween – v Americe velmi populární svátek. Ačkoliv pochází z hlavního města Guayany, tedy Georgetownu, již v 7 letech se s rodinou přestěhovala do Londýna.

Po dovršení 13 let náhodou zhlédla snímek Akeelah (2006), který vypráví o nadané a velmi chytré dívce Akeelah se zálibou v hláskování. Její příběh a cesta napříč filmem malé Letitie dodala odvahy a odhodlání, aby se stejně jako hlavní hrdinka vydala na dráhu herectví. Módnímu časopisu W Magazine jednou sdělila následující: „Po zhlédnutí filmu jsem téměř okamžitě chtěla vyprávět stejný příběh. Mé srdce toužilo vyvádět různé klukoviny před kamerou a chtělo prožít ty samé pocity.“

FOTO: HBO

Vystudovala dramatickou konzervatoř

Následovalo studium na prestižní anglické konzervatoři, kterou předtím dokončil i John Boyega – toho můžeme znát jako Finna z nových snímků Star Wars (2015 – 2019) či akčního projektu Pacific Rim: Povstání (2018), kde ztvárnil postavu Jakea Pentecosta.

Mladá herečka v náročném studiu vynikala a věnovala mu opravdu spoustu času – snad proto byla hned po zkouškách skvěle připravena na cestu za vysněným povoláním.

Začínala v menších projektech

Prvním projektem, ve kterém Letitia účinkovala, je úspěšný dramatický seriál Top Boy. Zde se objevila ve 4 epizodách, což producentům bohatě stačilo k tomu ji obsadit do mini-pořadů Chasing Shadows, Banana, Cucumber a Lidé. Také se objevila v jedné epizodě deváté řady seriálu Pán času (Doctor Who) s názvem „Face the Raven“.

Dále si zkusila herectví ve filmech Můj bratr ďábel, Glasgow Girls, Urban Gymn či mini-snímku Cake. Hostovala i v populárním projektu Black Mirror, a to konkrétně epizodě s názvem „Black Museum“ (4. řada, šestý díl, 2017). Po několika desítkách různých rolí již přišly ty, díky kterým se herečka otevřela celému světu – Jules Skateboarder (Cizinec ve vlaku, 2018) a Shuri (Black Panther, 2018).

Dle slov samotné představitelky jí práce se zesnulým Chadwickem Bosemanem změnila život k lepšímu. Dále propůjčila svůj hlas fiktivní postavě Reb ze sci-fi projektu Ready Player One: Hra začíná (2018).

Nebojí se otevřít různým tématům

V současné době patří Letitia Wright k vycházejícím hereckým senzacím, a ačkoliv by to do herečky nejspíše spoustu lidí skrze křehký charakter neřeklo, je otevřená i citlivějším tématům. Mnohokrát narazila na psychické problémy a úzkosti, které vygradovaly po dovršení jejích 20 let. Tehdy na tom Letitia byla opravdu špatně, neboť stáhla veškerý sociální kontakt a trvalo pár měsíců, než se z depresí opět vzpamatovala.

Tyto nepříjemné zkušenosti, které v průběhu života alespoň jednou zasáhnou každého, ji však posílily a nyní se nebojí vycestovat na přednášky o duševních poruchách, vyprávět svůj příběh a inspirovat mladé lidi k tomu začít své problémy řešit.

Embed from Getty Images

Rapování jí nedělá problém

Během natáčení snímku Black Panther vládla na place jako obvykle skvělá nálada, a tak se představitelka princezny Shuri rozhodla kolegům ukázat, co v ní vlastně je. Netušila ovšem, že ji u toho natočí štáb a že se video stane během několika hodin na internetu virálním. Po této zkušenosti jí bylo přiděleno umělecké jméno ,,MC Baby Underbitea také titul Královny rapu na place.

Svůj talent poté předvedla i v různých talkshow a rozhovorech, kde tento „titul“ samozřejmě obhájila. Musí se nechat, že je Letitia opravdu ženou mnoha tváří a dovedností!

Jejími nejoblíbenějšími seriály jsou..

Projekty Plný dům (1987 – 1995) a Perníkový táta (2008 – 2013). První jmenovaný projekt herečku zaujal skrze své hlášky a různorodost příběhů jednotlivých členů rodiny a druhý zase svou drsnou atmosférou s kriminálním podtónem.

Mimo to kvituje originální nápad televizního pořadu Familly Matters, ve kterém ji zaujala hlavní postava Steva Urkela v podání černošského herce Jaleela Whitea.

V Hollywoodu nachází svou inspiraci

Kromě filmových úspěchů se ráda inspiruje výkony ostatních hereček. Viola Davis a Naomie Harris patří k volbě číslo jedna, a to jak z oblasti herectví, tak produkce hned několika projektů včetně pořadů Vražedná práva a The Last Defence. Nemůžeme nevyzdvihnout účast v legendární Disneyovské klasice Piráti z Karibiku.

Z dalších herců obdivuje také Michaela B. Jordana a Kerry Washington.

Embed from Getty Images

Jaká byla její reakce po zjištění, že si zahraje postavu Shuri?

Jedním slovem šílená. Letitia měla tou dobou namířeno do centra Londýna, ještě předtím však musela dorazit na autobusovou zastávku, kde přišel onen telefonát. Poté, co jí vedení sdělilo, že je to právě ona, kdo bude zářit na stříbrných plátnech v rámci MCU jako Black Pantherova mladší sestra Shuri, okamžitě začala ječet radostí na celé kolo.

Vsadíme se, že reakce náhodných cizinců stojících opodál musela být poněkud znepokojující. Jen kdyby věděli, s kým měli tou dobou čest..

FOTO: Marvel studios/ Disney

Kromě sólového filmu si herečka roli Shuri zopakovala i v následujících 2 filmech – Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame. Dále účinkovala v titulech Guava Island, Small Axe a I Am. Letos se měla objevit také v záhadném thrilleru Smrt na Nilu, který však vlivem koronaviru do kinosálů bohužel nedorazil. Nové datum premiéry stále není určeno.

Znali jste herečku ještě předtím, než byla obsazena do celovečerního snímku Black Panther? Ve které roli Vám učarovala nejvíce? Dejte nám vědět níže do komentářů či na naší facebookovou stránku!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz