Lewise Collinse si všichni pamatujeme jako charismatického agenta CI5 Williama Andrewa Phillipa Bodieho, který se do všeho vrhá po hlavě a před výhružkami neuhýbá. Anglický seriál Profesionálové herce vyšvihl na vrchol popularity, avšak ta byla v jeho životě i velkou překážkou, zvláště v momentě, kdy se hlásil ke slavným anglickým SAS. Zkouškami sice prošel, nicméně kvůli mediální známosti byl odmítnut.

Ikonické role světoznámých charakterů můžou mít obrovské výhody, stejně tak dokáží hercům zkomplikovat kariéru. A to je také případ Lewise Collinse, kterému byla předpovídána hvězdná budoucnost, nicméně zůstalo pouze u velké role agenta CI5. Dá se však konstatovat, že díky ní zná Collinse půlka Evropy a jako Bodie zůstane nesmazatelně zapsán v kronikách seriálových akčních kriminálek.

Collins se narodil 27. 5. 1946 v Bidstonu, malém městečku ve střední Anglii poblíž Liverpoolu. Vyzkoušel si celou řadu povolání, z nichž nejzajímavější je určitě dámský kadeřník. K umění měl vždycky blízko, živil se hraním na bicí a zpěvem v hudební skupině. Lewis byl všestranně zaměřeným člověkem, talentovaným v mnoha oblastech. Jelikož se jeho otec znal s Paulem McCartneym, dostal v roce 1961 nabídku stát se bubeníkem Beatles, kterou však Collins odmítl.

Co se týče jeho hudební kariéry, od roku 1964 byl členem kapely Mojos. Ve skupině se neustále střídali členové, nicméně pro Lewise znamenalo nejstabilnější místo v jeho dosavadním životě. Jeden ze singlů skupiny se pak dokázal probojovat až na deváté místo britských hitparád.

S herectvím začínal v divadle. K filmu přičichl poprvé v roce 1977, kdy byl obsazen do jedné z epizod seriálu The New Avengers. Tady se ostatně poprvé setkal také s Martinem Shawem, s nímž později vytvořil onu ikonickou dvojici agentů CI5. Herci spolu zpočátku příliš nevycházeli, což se tvůrcům Profesionálů zamlouvalo, neboť jejich jiskřící vztah a vzájemné škádlení působilo autenticky a dokonale splňovaly přísné požadavky na rozdílnost hrdinů. Nakonec se z nesvářených aktérů stali nerozluční přátelé.

Embed from Getty Images

V roce 1982 se Collins zúčastnil výběrového řízení na roli nového Jamese Bonda, nicméně neuspěl. Média mu dávala velké šance, nic nenasvědčovalo tomu, že by si postavu neměl zahrát. Nicméně po rozhovoru s producentem nebyl přijat. Collins prohlásil, že to bylo kvůli jeho zdánlivé agresivitě a nelibosti producenta.

Embed from Getty Images

Konec osmdesátých let předznamenal také konec jeho herecké kariéry. Objevil se sice v několika seriálech, většina postav však byla podobná Bodiemu. Zahrál si ve snímcích jako Who Dares Wins, italském Tajném kódu: Divoká husa nebo ve Veliteli. Z této škatulky se vymanil v minisérii Jack the Ripper, kde ztvárnil policejního seržanta. V roce 1990 pak s herectvím definitivně skončil a o pět let později se přestěhoval do Los Angeles, kde podnikal v oblasti moderních technologií.

Collins byl ženatý a měl dvě děti. Vlastnil pilotní licenci, miloval rychlá auta spolu s motorkami a rovněž se pokusil vstoupit do SAS. Jeho atletická postava a fyzická zdatnost byla ke složení zkoušek dostatečná, nicméně kvůli mediální popularitě nebyl přijat. Věnoval se rovněž bojovým sportům a vzpírání. Lewis Collins zemřel 27. 11. 2013 na rakovinu. Jeho legendární Bodie však bude žít navěky.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.