Americký herec Lex Barker, vlastním jménem Alexander Crichlow Barker Jr., se divákům nejvíce zapsal do paměti jako Old Shatterhand, pokrevní bratr Vinnetoua. Role v sedmi filmech natočených v 60. letech 20. století na motivy knih Karla Maye z něj udělala v Evropě hvězdu, stála však na počátku jeho konce.

Lex Barker patřil do zámožného newyorského rodu a po střední škole mohl nastoupit na prestižní univerzitu v Princetonu. Studia však nedokončil, protože se rozhodl hrát divadlo. Jeho rodina jej kvůli tomu vydědila a tak se musel o sebe začít starat sám.

Mladý Lex vstoupil do armády a bojoval ve druhé světové válce. Zde utrpěl zranění hlavy a po celý zbytek života trpěl migrénami. Zranění bylo natolik vážné, že mu dokonce museli lékaři nahradit kus lebeční kosti stříbrnou destičkou. Před svým koncem v armádě ještě utrpěl jedno zranění, zasáhla ho střepina z granátu do nohy.

Před kamerou stál poprvé ve svých 26 letech ve snímku Doll Face. Další filmy, ve kterých jsme jej mohli vidět, jsou například Farmářova dcera (1947), Tarzan v nebezpečí (1951), Válečné bubny (1957), Sladký život (1960), Poklad na Stříbrném jezeře (1962), Vinnetou (1963), Old Shatterhand (1964), Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968) a spousta dalších.

Lex Barker ve snímku Sedmkrát žena (1967), FOTO: Profimedia, Visual movies

Celkově byl pětkrát ženatý. Poprvé se oženil s Constanze Thurlow (1942–1950), poté Arlene Dahl (1951–1952), jeho třetí manželkou byla Lana Turner (1953–1957). Ihned po rozvodu s Lanou se oženil s Irene Labhart (1957–1962), jejich manželství však ukončila její sebevražda. Jeho poslední ženou byla Carmen G. Cervera (1965–1972).

Herec po sérii westernů, které natáčel v Evropě a které z něj na starém kontinentě udělaly obrovskou hvězdu, toužil po velkém návratu do rodné Ameriky. Chtěl znovu prorazit v Hollywoodu, po letech mimo zemi však na něj producenti i diváci zapomněli. Začal se proto hojně oddávat alkoholu a divokým večírkům. To byl pro něj bohužel začátek konce.

Lex Barker v roce 1973, tedy rok před svou smrtí. Večírky, alkohol a cigarety., FOTO: Karen Kondazian, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikipedia.com

11. května 1973, tedy pouhé tři dny po svých 54. narozeninách, prodělal na Lexington Avenue v New Yorku infarkt myokardu a byl nalezen v bezvědomí. Odtud byl převezen do nemocnice Lenox Hill Hospital, kde mu již nebylo pomoci a byl prohlášen za mrtvého. Identifikovali jej až podle jeho hodinek, na kterých měl vyryté své jméno.

-reklama-