Herečka Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová, byla díky své kráse, blond vlasům a sexy postavě přirovnávána k legendární Brigitte Bardot nebo také Ursule Andressové. Symbol krásy 60. a 70. let minulého století a nadějná herečka však filmovou kariéru kvůli rodině ukončila. 

Olga Schoberová se narodila 15. března 1943 a letos oslavila své 77. narozeniny. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za symbol krásy a to nejen československého, ale i evropského filmu. K tomu jí dopomohla role v komedii Kdo chce zabít Jessii?. Na začátku své herecké kariéry chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí měl údajně poradit, aby se odbarvila na blond. Hned poté získala roli neposkvrněného anděla Winnifred ve filmu Limonádový Joe a tím se zaškatulkovala do rolí krásných naivních dívek a co bylo důležitější, otevřely se jí dveře železné opony. 

Schoberová ve snímku Kdo chce zabít Jessie? FOTO: Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Se svým prvním manželem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, se poznala poté, co ji československý Filmexport „prodal“ do čtyř zahraničních filmů (3 z toho byly westernové). Po dvou letech se však v roce 1969 rozvedli. Má s ním dceru Sabrinu. O tři roky později si vzala filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u americké zpěvačky a herečky Barbry Streissand, kam ji tehdy vzal jako svůj doprovod Miloš Forman. Díky tomuto sňatku získala i americké občanství. Bydlela střídavě v USA i v Praze. Calley se stal rok po jejich svatbě prezidentem studia Warner Bros.

Pro českého diváka jsou nejvíce známé její role ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Kdo chce zabít Jessii? (1966), „Pane, vy jste vdova!“ (1970) a Adéla ještě nevečeřela (1978). V několika filmech, kde si zahrála, však neslyšíme její hlas. Nadabovaly ji například Libuše Švormová v Adéla ještě nevečeřela, Eva Klepáčová v Bylo nás deset a ve snímku Vrak slyšíme hlas Veroniky Freimanové, který byl také posledním filmem, ve kterém si v roce 1983 Olga Schoberová zahrála.

Jako první žena z Československa se v roce 1969 dostala až do Playboye a to rovnou na titulní stránku. Po odchodu do důchodu žije stranou všeho dění v Praze a vyhýbá se veřejnosti a novinářům, fotoaparátům a také kamerám.

Zveřejnil(a) Olga Schoberová dne Úterý 30. srpna 2011

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz