Akční film Terminátor (1984) od režiséra Jamese Camerona se stal milníkem ve světě sci-fi kinematografie a zasadil se o katapultování obou hlavních hereckých hrdinů, Lindy Hamilton a Arnolda Schwarzeneggera, do velkého filmového světa. Linda Hamilton, která ztvárnila Sarah Connorovou, právě slaví 65. narozeniny.

Americká herečka Linda Carroll Hamilton se narodila 26. září 1956 v Marylandu v USA. Po střední škole studovala dva roky na Washington College v Chestertownu a poté pokračovala ve studiích herectví v New Yorku. Její první zkušenosti před kamerou přicházely v podobě malých televizních rolí v seriálech.

Zlom v její kariéře přišel až v roce 1984 ve filmu Terminátor. Zde si zahrála Sarah Connorovou, kterou z roku 2029 přišel zabít robot podobný člověku (Arnold Schwarzenegger), jenž dostal za úkol zabít Sarah dříve, než přivede na svět budoucího vůdce lidského hnutí odporu. Z Hamilton se stala v první polovině 80. let velká herecká hvězda.

Linda Hamilton jako Sarah Connor, FOTO: distr. FTV Prima

Po Terminátorovi si zahrála například ve filmech Kukuřičné děti (1984), King Kong žije (1986), Terminátor 2: Den zúčtování (1991), Temné spiknutí (1997), Mezi námi děvčaty (2001) nebo Leda ve snu (2008). V roce 2010 se také vrátila k práci v televizi, když navázala na pravidelné obsazení v seriálu z 80. let Beauty and the Beast rolemi v seriálech ChuckDívka odjinud a Defiance. Letos v lednu ji diváci mohli vidět v seriálu Resident Alien.

Byla dvakrát vdaná. Její prvním manželem byl Bruce Abbott v letech 1982-1989, ten ji však opustil zrovna v době, kdy byla poprvé těhotná. V roce 1991 se dala dohromady s filmovým režisérem, producentem, scenáristou a trojnásobným držitelem Oscara Jamesem Cameronem. V roce 1993 se jim narodila dcera Josephine Archer Cameron. Hamilton a Cameron se v roce 1997 vzali, v roce 1999 však podepsali rozvodovou dohodou v hodnotě 50 milionů dolarů.

Hamilton se politicky označuje za demokratku, ale sama přiznala, že ve volbách v Kalifornii v roce 2003 hlasovala pro svého hereckého kolegu z Terminátora, republikánského kandidáta Arnolda Schwarzeneggera. V říjnu 2005 vystoupila v show Larryho Kinga, kde přiznala problémy s depresemi a také bipolární poruchu, která byla často důvodem výkyvů jejích nálad a sebevražedných myšlenek během jejího manželství s Abbottem. Herečka uvedla, že její nemoc stojí za krachem obou manželství.

Linda Hamilton je dnes podle svých slov v dobré psychické i fyzické kondici a těší se na další pracovní nabídky. S hereckým kolegou Arnoldem Schwarzeneggerem je pojí dlouholeté přátelství a když se dozvěděli, že budou spolu opět pracovat na posledním Terminátorovi, byli oba nadšení.

Zdroj informací: cnn.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR