Už letos v říjnu zabuší svým kladivem na naše dveře bouřlivák Thor v novém marveláckém snímku Thor: Ragnarok. V roli boha hromu se již potřetí objeví Chris Hemsworth, mnoho fanoušků a fanynek však vyhlíží návrat jeho ne/povedeného bratra Lokiho (Tom Hiddleston). Thorův nevlastní bratr je bohem chaosu s talentem pro dělání potíží, a přesto, nebo právě proto, je fanoušky přímo zbožňován. Abychom vám ukrátili čekání, přinášíme vám 10 faktů o Lokim.

1. Byl to původně zrzek

Loki byl při svém debutu zrzek. (marvel.wikia.com)

Když se Loki poprvé zjevil na komiksové scéně, nevypadal tak úplně, jak ho známe dnes. Svůj debut v roce 1949 v marvelovském komiksu Venus #6 si odbyl jako zrzek oděný do růžové a teprve v dalším komiksu z roku 1962 (Journey Into Mystery #85) se již objevil v dnešní podobě.

2. Jeho otec je ve skutečnosti jeho matka

Laufey je ve filmu Lokiho biologickým otcem. Ve skutečnosti byla Laufey jeho matka.

Fanoušci filmů o Thorovi vědí, že Lokiho otcem není Odin, ale Mrazivý obr Laufey. Marvel si ovšem severskou mytologii tak trochu přizpůsobil, když zaměnil otce za matku. Lokiho otcem byl ve skutečnosti obr Fárbauti, jeho matkou pak byla obryně Laufey. Ačkoli byl tak Loki potomkem obrů z Jötunheimu, byl současně bohem.

3. Ďábel?

Loki jako ďábel či démon? (fan art)

Loki je jedním z nejdůležitějších bohů severské mytologie. Byl označován jako bůh ohně, chaosu, rád vymýšlel lsti a dělal vtípky. Některé z příběhů ho dokonce popisují jako ďábla či démona.

4. Záporákem již od osmi

Lokiho žárlivost na Thora poprvé zahořela už v dětství.

Loki se stal v osmi letech svědkem toho, jak jeho otec Odin věnoval Thorovi mocné kladivo Mjolnir. Tím Odin jasně demonstroval, že Thora upřednostňuje jakožto svého skutečného syna, což Lokiho rozčílilo a přimělo ho to k několika neúspěšným pokusům o ukradení kladiva. Jeho zloba postupně rostla a přiměla ho vyslovit slib, že svého nevlastního bratra zabije a uzme trůn Asgardu.

5. Umí se proměnit v ženu

Loki v ženské podobě (stále sexy).

A nejen to. Loki je mistr přetvářky a klamu. Když si zamane, promění se ve své ženské já a někdy dokonce setrvává v ženské podobě po delší čas. Podle jednoho z hlavních zdrojů severských mýtů – Poetické Eddy – strávil Loki dokonce osm celých let jako kojná starající se o děti. Jako žena se Loki objevil i v Marvel světě, například v komiksové sbírce Loki: Agent of Asgard z roku 2014. Ve svých proměnách však nezná omezení, takže se stejně tak dobře může změnit ve zvíře či dokonce věc.

6. Je bisexuál

Loki vysvětluje, že jeho kultura nesdílí stejný koncept sexuální identity, jako lidé.

Nebo chcete-li pansexuál, což znamená, že zkrátka nedělá rozdíl mezi tím, zda před ním stojí žena či muž. V Marvel světě tento fakt není příliš často zmiňován jakožto nehodící se do karet, ovšem například komiksová série Loki: Agents Of Asgard (od 2014) s touto skutečností pracuje, stejně jako s Lokiho příležitostným přepínáním mezi identitami.

7. Mohl ve filmu vypadat úplně jinak

Jak taky mohl vypadat Loki? Zvažováno bylo více jmen, pak však bylo rozhodnuto, že part získá Hiddleston.

Předtím, než se role definitivně ujal Tom Hiddleston a omotal si fanoušky kolem prstu, bylo na part zvažováno mnoho jiných herců. Jedním z nich byl například Josh Hartnett, dále Jim Carrey, který si podobnou postavu zahrál v The Mask, nebo herec Charlie Cox.

8. Dokázal ovládat Thorovo kladivo Mjolnir

Bez komentáře…

Loki byl jedním z mála, kdo byl v jeden čas schopen (či jinak řečeno hoden) pozvednout a ovládat Thorovo kladivo Mjolnir (Avengers & X-Men: Axis #9). Pak však svého bratra, na kterého žárlil, kladivem takřka zabil.

9. Je stvořitelem celé řady nebezpečných bytostí

Magneto vs Sentinel

Loki vytvořil řadu stvoření, jako například Absorbing Mana, nebo Sentinela – smrtící zbraň využívající Lokiho magii. Měli mu být nápomocni při jeho plánu ovládnout Zemi, kdy se v rámci jedné z příběhových linií dokonce rozhodl využít jako své partnery při podrobování naší planety další marvelovské záporáky, jako jsou Red Skull, Magneto, Doctor Doom, Kingpin, Wizard, a Mandarin.

10. Patří mezi nejoblíbenější padouchy

Tom Hiddleston jako Loki na Comic Conu. Fanoušci byli v transu a poslouchali herce na slovo (viz řada videí z akce na severu Youtube).

Dle serveru ranker.com je Loki v oblíbenosti marvelovských záporáků na 4. místě (před ním se umístili od nejoblíbenějšího: Magneto, Doctor Doom a Thanos). Oblíbenost postavy Lokiho exponenciálně vzrostla poté, co se v prvním filmu o Thorovi v roli poprvé představil charismatický Tom Hiddleston a mnozí kritici se shodli (zvláště pak u navazujícího filmu Thor: Temný svět), že ačkoli film nesl jméno hlavního hrdiny Thora, ve skutečnosti si „šou pro sebe ukradl“ právě Loki v podání Hiddlestona.

A co vy? Dostal se okouzlující padouch v zeleném pod kůži i vám?

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz