Americký fantasy seriál Xena měl premiéru na podzim roku 1995 a loni tento neuvěřitelný kult oslavil již čtvrt století od doby, kdy se tehdy šestadvacetiletá herečka Lucy Lawless neodmyslitelně zapsala do paměti diváků jako Xena, princezna bojovnice. Stala se velmi rychle modlou mladých mužů, ale také ikonou lesbických žen. Herečka letos oslavila své 53. narozeniny a rozhodně se o ní dá říci, že zraje jak víno.

Celým svým rodným jménem Lucille Frances Ryan je novozélandská herečka a zpěvačka, která se narodila 29. března 1968. Před kamerou stála poprvé v roce 1987 v seriálu Funny Business. Poté následovaly role ve filmech Hercules a Amazonky (1994), Moje sestra vlkodlak (2000), Spider-Man (2002), Eurotrip (2004), Pohádky na dobrou noc (2008) a z posledních je to animovaný film Mosley (2019).

Nejvíce se však proslavila v seriálech Herkules (1995), Xena (1995), Akta X (2001), Battlestar Galactica (2005-2009), Spartakus (2010-2013), Ash vs Evil Dead (2015-2018) a dalších. Naposledy si zahrála v seriálu My Life is Murder (2019) a dramatu Toke z minulého roku.

Z prvního manželství má dceru Daisy Lawless. V roce 1998 se provdala podruhé, a to za producenta seriálu Xena. Manželství s Robertem Tapertem trvá dodnes. Mají spolu dvě děti (Julius R.B. Tapert a Judah M. Tapert).

Tak jako její postava Xeny i ona velmi dobře ovládá bojová umění, dokonce výborně zachází s mečem a ráda a dobře jezdí na koni.

V seriálu měla Xena velmi blízko ke své blonďaté společnici Gabriele (Renee O’Connor), několikrát bylo mezi nimi naznačeno i romantické pouto. To vedlo k tomu, že se Lucy Lawless stala ikonou všech lesbických žen, na což je údajně dodnes velmi hrdá. Prozradila, že v době, kdy seriál natáčela, o povaze vztahu s Gabrielou nikdy nepřemýšlela, ale v rozhovoru z roku 2003 pro magazín Lesbian News uvedla, že po zhlédnutí finále seriálu měla o vztahu Xeny a Gabriely jasno.

Ačkoliv je herečka heterosexuálka, každoročně se účastní pochodů LGBT komunity, tzv. Gay Pride, aby jim vyjádřila svou podporu. Velmi aktivně se také angažuje v otázce manželství pro páry stejného pohlaví. Pravděpodobně je to také proto, že se její dcera Daisy Lawless otevřeně hlásí k homosexualitě. Kromě herectví se věnuje také zpěvu, charitě a ochraně životního prostředí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR