Oblíbený český herec a komik Luděk Sobota (78) o sobě říká, že život s ním, ale ani pro něj samotného se sebou, není rozhodně jednoduchý. I přes všechny problémy a strasti života se nevzdává a velkou oporou je mu jeho manželka Adriana Sobotová (60), se kterou tento rok oslavili již 40. výročí svatby a mají spolu syna Ladislava.

I když divákům, ať už televizním či divadelním, rozdává radost a pomáhá jim svými rolemi se smát, sám herec trpí depresemi a úzkostnými stavy. Před představením bývá velmi často opravdu hodně vynervovaný a i přesto, nebo možná právě proto, pak podá výkon, na který jeho publikum čeká.

Lidé jej často považovali právě za takového, jaké role často hrál – jednoduché prosťáčky. Ale opak je pravdou, jak v rozhovoru sám přiznal. Aby se dopracoval do takového důvěryhodného vystupování, velmi na sobě pracoval a na každou roli se vždy svědomitě připravoval. Jako herec při svém vystupování před publikem musí, jak sám říká, „jít jako přes sebe“, že ze sebe dělá někoho jiného, než ve skutečnosti je.

Před svatbou svou budoucí ženu Adrianu dokonce varoval, že je opravdu velmi komplikovaná osobnost a že s ním nebude lehké vyjít a žít. Ona to původně brala pouze jako jeho snahu o to ji odradit, aby se nemusel ženit. Po letech ale přiznává, že s varováním měl pravdu a život s ním není vůbec jednoduchý.

PERLIČKY ZE Supraphonline.cz – Ivan Mládek uvádí Luďka SobotuVždycky byl dokonalým antihrdinou. Popleteným, nesmělým,…

Posted by Supraphon on Wednesday, August 16, 2017

Sám o sobě a svém chování v rozhovoru řekl: „Já jsem založením introvert povahově, a to je pro herce si myslím dost jako tragédie, jo, to je nesmysl aby člověk introvert dělal herce. Právě proto asi taky zase mi šla ta komika a nejlíp mi šlo hrát takovýho nesmělýho jako Koudelku v Jáchymovi. No, a já jsem byl už tak vychovanej, rodiče mi říkali, jo, už od dětství, nikam se necpi, hlavně buď hodnej, neper se,“.

Sobota má už dlouhou dobu pro sebe připravený hrob. Na hřbitově v Praze má nejen místo, ale i pomník s nápisem „Sobotovi“. Doma má dokonce i připravené a natištěné parte. Chce být pohřben do země, protože jak sám říká „nemám rád, když mě něco pálí„.

http://www.aplausin.cz/ludek-sobota-oslavil-75-narozeniny-na-jevisti-kdo-z-kolegu-mu-prisel-do-semaforu-poblahoprat Luděk Sobota Adriena Sobotová

Posted by APLAUSin.cz on Tuesday, May 29, 2018

Kde byl ale počátek jeho potíží? Uvedl, že si prožil svoje peklo, o kterém skoro nikdo neví. Spouštěčem mohl být pravděpodobně rozchod s Miloslavem Šimkem. Herec totiž podlehl řečem o tom, že vystupování jejich hereckého dua je již stereotyp a nikoho nebaví. Poté napsal dílo, kdy diváci moc nechápali, o co herci vlastně jde. Všiml si také, že lidi se smějí méně, což nechápal, protože sám bere smích diváků jako něco, co musí světu dávat. Poté následoval jeho první kolaps, kdy v polovině představení Semaforu na jevišti zkolaboval. Mezi diváky byl naštěstí lékař, který mu ihned poskytl ošetření a naměřil mu opravdu velmi nízký tlak. Na herce v tu chvíli přišly stavy, že umírá. Úzkostné stavy a kolapsy jej již neopustily a pronásledovaly ho dle jeho kolegů i v šatně.

Já mám apokalyptický pocit hrůzy„, tak pojmenoval při jednom z prvních vyšetření své potíže. Vyzkoušel desítky lékařů, fyzioterapeutů, psychoterapeutů, léčitelů, …

Luděk Sobota, můžeme jej znát například z filmu Zítra to roztočíme, drahoušku. V jaké další roli vám utkvěl v paměti?

Posted by Milujeme český film on Sunday, July 8, 2018

Zdroje informací: Třináctá komnata Luďka Soboty – Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA