Legendární MacGyver se vrací na televizní obrazovky. Úplně jiný akční hrdina, který se vyhýbá zbraním a má strach z výšek. Vyzbrojen víceúčelovým nožem a lepicí páskou rychle sestavuje složité vynálezy z běžných předmětů, které má zrovna po ruce – a díky tomu uniká z životu nebezpečných situací. Po celém světě pomáhá lidem v nesnázích a bojuje proti zlu. MacGyvera můžete sledovat každé odpoledne na stanici Prima Krimi.

Vynalézavý dobrodruh MacGyver (Richard Dean Anderson) je úplně jiný akční hrdina: vyhýbá se zbraním, má strach z výšek a je expertem na rychlé sestavení komplikovaných vynálezů z běžných předmětů každodenní potřeby. Vyzbrojen pouze víceúčelovým švýcarským nožem a lepicí páskou (i když někdy si vypomůže i zápalkami) zachraňuje lidi v nesnázích, plní náročné úkoly a bojuje proti celosvětovému zlu – nejdříve ve službách speciální americké služby DXS a později nezávislého think tanku Phoenix Foundation. Šéfuje mu rozvážný profesionál Pete Thornton (Dana Elcar), který je zároveň jeho nejlepším přítelem, takže když je třeba, neváhá využít možnosti agentury pro MacGyverovy osobní účely. MacGyverovým občasným parťákem je svérázný Jack Dalton (Bruce McGill). Pilot malého letadla se slabostí pro ženy a nehynoucí touhou zázračně zbohatnout někdy způsobí víc problémů, než zvládne sám vyřešit. A jako každý správný hrdina má i MacGyver úhlavního nepřítele: jmenuje se Murdoc a často se zdá, že chce jediné: MacGyverovu smrt!

Richard Dean Andreson o MacGyverovi:

V současné době se všemi pracemi okolo domu si připadám hodně jako MacGyver. Jen bez toho všeho dobrodružství. Ale náturou jsem určitě víc jako Jack O’Neill ze Stargate. Jen mám o něco více úcty k autoritám a pravidlům. Vlastně jsem tedy takový mix obou dvou.

Můj nejoblíbenější vynález v MacGyverovi bylo ultralehké letadlo, které postavil z bambusu, odpadkových pytlů a lepicí pásky, a odletěl s ním do bezpečí. Před pár lety mimochodem zkusili stejné letadlo postavit v pořadu Bořiči mýtů. A ukázalo se, že MacGyver by se v podobném letadle rozhodně nezachránil.

Zajímavosti o seriálu:

Dobrodružný akční americký seriál MacGyver měl premiéru v roce 1985. Postupně vzniklo sedm sérií, celkem 139 epizod a dva televizní filmy. Poslední díl měl premiéru v dubnu 1992.

MacGyver je podle původního popisu z roku 1985 „akční hrdina, který používá nenásilné metody a bojuje mozkem místo rukou nebo zbraní“.

MacGyver se proslavil tím, že díky vlastní vynalézavosti a znalostem chemie, fyziky, techniky a také díky sportovnímu založení dokáže vyřešit nebezpečné situace často na hranici mezi životem a smrtí. A to většinou tak, že využívá běžných předmětů a vytváří z nich důmyslné vynálezy. Na rozdíl od tajných agentů z jiných televizních seriálů a filmů není vybaven žádnými hypermoderními pomůckami, nosí u sebe jen víceúčelový švýcarský nůž a lepicí pásku a zásadně odmítá používat zbraň.

V hlavní roli seriálu MacGyver hraje Richard Dean Anderson (Hvězdná brána), který proslul tím, že mnoho kaskadérských kousků zvládl sám. V pozdějších sériích už se nechal častěji zastupovat profesionálním kaskadérem kvůli problémům s čím dál větším počtem různých zranění. Mimo jiné utrpěl zranění zad a musel podstoupit operaci chodidla.

Když seriál skončil, Richard Dean Anderson prohlásil, že „MacGyver znamenal být sedm let v prakticky každém natočeném záběru a nemít vůbec žádný život“.

Obrovská popularita MacGyvera vedla ke vzniku mnoha parodií:

  • V rámci komediálního pořadu Saturday Night Live vznikl nešikovný pitomec MacGruber, který se později objevil ve stejnojmenném celovečerním filmu.
  • Patty a Selma ze Simpsonových jsou zamilované do MacGyvera a narážky na seriál se objevují v mnoha různých epizodách.
  • Peter z Griffinových píše v 17. epizodě první série dopis Richardu Deanu Andersonovi, ve kterém po něm chce, aby zachránil rodinného psa Briana, a použil přitom předměty přiložené v obálce (gumička, svorka a brčko). Anderson se pokusí z předmětů něco sestavit, ale místo toho se střelí gumičkou do oka.
  • V původní verzi první epizody Hvězdné brány, ve které si Richard Dean Anderson později zahrál jednu z hlavních rolí, se mluví o tom, že by americké letectvo mělo „vymacgyverovat“ chybějící součástku.
  • Skupina They Might Be Giants vydala v roce 2001 písničku All MacGyver on It na japonské verzi svého alba Mink Car.
  • Richard Dean Anderson si v roce 2006 zahrál v reklamě na platební kartu, ve které stejně jako MacGyver uniká ze smrtící pasti použitím předmětů každodenní potřeby.
  • Vědecko-populární seriál Bořiči mýtů věnoval MacGyverovi speciální epizodu, ve které testoval některé z jeho kousků. Ze sedmi prošel jenom jeden, když se potvrdilo, že ultralehké letadlo by mohlo plachtěním bezpečně přistát.
FOTO: FTV Prima

MacGyver se dostal až do socialistického Československa. Ve 22. epizodě druhé série zamíří do komunisty ovládané země, aby zachránil skutečného bývalého politika a osobnost pražského jara 1988, Alexandra Dubčeka. Ten byl v příběhu ze seriálu zatčen kvůli snaze prosazovat lidská práva a zavřen do psychiatrické léčebny. Pro české diváky má tato epizoda přidanou hodnotu, protože je plná humorných momentů vycházejících z představ amerických scenáristů o tom, jak vypadá život v tehdy uzavřeném a pro Západ prakticky nepřístupném Československu.

První, druhá a sedmá série MacGyvera se natáčely v kalifornském Los Angeles. Třetí, čtvrtá, pátá a šestá série se natáčely v kanadském Vancouveru. K přesunu místa natáčení seriálu došlo, protože hrozilo, že kvůli vysokým nákladům v Los Angeles bude McGyver zrušen.

V první a druhé sérii MacGyver bydlí v bytě na pobřeží ve slavné losangeleské čtvrti Venice Beach. V následujících sériích bydlí v hausbótu.

V 1. epizodě první série se objevuje Dana Elcar, který byl později obsazen do významné role MacGyverova šéfa Petera Thorntona. V první epizodě má úplně jinou, vedlejší roli. MacGyverova šéfa si poprvé zahrál až v 11. epizodě první série.

Dana Elcar dostal během natáčení pozdějších sérií MacGyvera zelený zákal, a kvůli tomu se mu zhoršil zrak. Když se o jeho zdravotním stavu dozvěděli producenti, „dostal“ zelený zákal také Elcarův hrdina, MacGyverův šéf Peter Thornton.

Ve 3. epizodě první série figuruje automobilová honička tří Mini Cooperů, inspirovaná klasickým britským dobrodružným filmem Loupež po italsku.

Čtrnáctá epizoda první série byla inspirována britským akčním thrillerem Ohrožení Britannicu.

V 16. epizodě první série se poprvé objevuje Teri Hatcherová (Zoufalé manželky, Superman) v roli, kterou si později zopakovala v dalších pěti dílech.

Ve 4. epizodě druhé série hostují Tia Carrere (Pravdivé lži), George Takei (Star Trek) a Paul Chan (Closer, Closer: Nové případy). Tia Carrere se později vrátila také ve 20. epizodě třetí série.

V 6. epizodě druhé série se poprvé objevuje Bruce McGill jako MacGyverův kamarád Jack Dalton. Roli si následně zopakoval v mnoha dalších dílech.

V 7. epizodě třetí série hostuje Lance LeGault (A-Team). Později se vrátil také v 1. dílu sedmé série.

Ve 2. epizodě čtvrté série hostuje Jason Priestley (Beverly Hills 90210).

Ve 4. epizodě páté série se poprvé objevuje Mayim Bialiková (Teorie velkého třesku). Roli si zopakovala také v 19. epizodě páté série a 4. epizodě šesté série.

V 8. epizodě páté série hostuje Cuba Gooding Jr. (American Horror Story, Jerry Maguire).

V 7. epizodě šesté série se objevuje velké množství hostujících celebrit: James Doohan (Star Trek), John Anderson (Psycho), Henry Gibson (Nashville), Sandra Gouldová (Bewitched), Marion Ramseyová (Policejní akademie), Abe Vigoda (Kmotr), hráči amerického fotbalu Lyle Alzado a Dick Butkus, zpěvačka a herečka Wendy O. Williamsová a další.

Několik epizod, včetně pilotního dílu, režíroval Alan Smithee. Jméno je ve skutečnosti pseudonym využívaný režiséry, kteří nechtějí být uvedeni v titulcích, protože nesouhlasí s výslednou podobou natočené epizody nebo filmu.

V roce 1994 měly premiéru televizní filmy MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy a MacGyver: Cesta do zkázy, které volně navázaly na už zrušený seriál.

Televizní filmy MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy a MacGyver: Cesta do zkázy vznikly proto, že do roku 1994 se seriál MacGyver vysílal ve více než 70 různých zemích světa, získal obrovskou popularitu a diváci měli zájem o pokračování, přestože seriál už byl zrušený.

FOTO: FTV Prima

V roce 2012 si Richard Dean Anderson zopakoval roli MacGyvera v sérii krátkých filmů, které vznikly pro firmu Mercedes-Benz kvůli propagaci uvedení jejího tehdy nového modelu, auta Citan, na evropském trhu. Natáčení proběhlo v jihoafrické metropoli Johannesburg. Viditelně starší MacGyver se společně se svou dcerou živí jako opravář. Během jedné zakázky se střetne s teroristy, pronásleduje je ve své dodávce Citan a musí čelit vojenskému robotovi, kterého srazí autem.

V roce 2016 vznikla nová verze seriálu MacGyver s novým titulním hrdinou. Zatím byly odvysílány tři série, čtvrtá měla premiéru v únoru 2020.

V roce 2003 vznikl pilotní díl k potenciálnímu spin-offu (spřízněnému seriálu) s názvem Young MacGyver (Mladý MacGyver). Ale na seriál nakonec nikdy nedošlo.

Seriál MacGyver vymysleli producenti John Rich (Mr. Sunshine), Henry Winkler (Happy Days) a Lee David Zlotoff (Remington Steele).

Některé epizody začínají „před-titulkovou“ scénou, ve které se MacGyver objevuje uprostřed nějaké mise. Často přitom vypráví nějaký příběh ze svého dětství, který se týká dané situace. Úvodní znělka následuje teprve potom, až MacGyver rychle vyřeší všechny problémy, splní úkol a bezpečně unikne hrozícímu nebezpečí. Děj následující epizody nemá s úvodní „před-titulkovou“ scénou nic společného.

Nápady na MacGyverovy vynálezy a triky vycházely z toho, co scenáristé zrovna našli na place, co navrhli odborní vědečtí poradci John Koivula a Jim Green nebo co napadlo diváky seriálu. Producenti aktivně vybízeli diváky, aby jim své nápady posílali. Každý nápad, který se dostal do scénáře, byl finančně odměněn. Ale i přesto, že produkce seriálu poctivě četla všechny dopisy, ze zaslaných diváckých nápadů bylo nakonec použito jenom minimum.

V roce 2015 byl výraz „MacGyver“ zapsán do Oxfordského slovníku anglického jazyka jako sloveso, které znamená „vyrobit nebo opravit (předmět) improvizovaným nebo vynalézavým způsobem využitím předmětů, které jsou zrovna po ruce“.

MacGyver jezdí v džípech Cherokee Chief, Grand Wagoneer, Wrangler CJ7 a v Chevy trucku z roku 1946, který předtím patřil jeho dědovi.

MacGavyerův oblíbený sport je lední hokej. Nosí kšiltovku se znakem týmu Calgary Flames. Richard Dean Anderson, který MacGygvera hraje, v dětství snil, že se stane profesionálním hokejovým hráčem, ale snu se musel vzdát, když si zlomil obě ruce.

MacGyverovo křestní jméno je Angus. Bylo odhaleno až v jedné z posledních epizod seriálu.

Hlavní herecké obsazení:

Angus „Mac“ MacGyver (Richard Dean Anderson)

Richard Dean Anderson, FOTO: FTV Prima

Geniální dobrodruh je vynalézavý a zběhlý v chemii, fyzice a technice. Díky tomu si poradí i v těch nejtěžších situacích. Vyzbrojen švýcarským nožem a lepicí páskou dokáže sestrojit všechno, co zrovna potřebuje, z předmětů, které leží kolem. Vystudoval fyziku na univerzitě West Tech a během války ve Vietnamu sloužil v pyrotechnické jednotce speciálních sil americké armády. Ovládá několik jazyků a nerad používá zbraně. Zpočátku pracuje pro speciální americkou službu DXS, později pro nezávislý think tank Phoenix Foundation.

Americký herec a producent Richard Dean Anderson se narodil 23. ledna 1950 ve městě Minneapolis v Minnesotě. Proslavil se v seriálu MacGyver. Zahrál si v seriálech Hvězdná brána nebo General Hospital. Narodil se jako první ze čtyř synů. V dětství snil, že se stane profesionálním hráčem ledního hokeje, ale snu se musel vzdát, když si zlomil obě ruce. Než se stal hercem, živil se jako krotitel velryb ve vodním světě, muzikant ve středověké krčmě, pouliční mim a žonglér. Podporuje charitativní organizace, které se zaměřují především na pomoc znevýhodněným dětem nebo na ochranu přírody. Má dceru, kvůli které se rozhodl méně pracovat a vzdal se hlavní role v seriálu Hvězdná brána.

Pete Thornton (Dana Elcar)

Dana Elcar (vlevo), FOTO: FTV Prima

MacGyverův pozdější šéf a nejlepší přítel nejdříve pracuje pro speciální americkou službu DXS (Department of External Services), ale pak se stává ředitelem operací nezávislého think tanku Phoenix Foundation.

Americký herec Dana Elcar se narodil 10. října 1927 v michiganském městě Ferndale. Zahrál si v seriálech MacGyver, U nás ve Springfieldu nebo Letka černých ovcí. V mládí sloužil u amerického námořnictva. Hereckou kariéru začínal na divadelní scéně v New Yorku. Během natáčení seriálu MacGyver se u něj projevil zelený zákal, kvůli kterému začal ztrácet zrak. Byl dvakrát rozvedený a měl čtyři děti. Zemřel na zápal plic 6. června 2005 ve věku 77 let.

Jack Dalton (Bruce McGill)

Jack Dalton (vlevo), FOTO: FTV Prima

MacGyverův kamarád a občasný parťák je pilotem malého, soukromého letadla. Strašně rád by zbohatl, a často se kvůli tomu dostává do problémů, ze kterých ho pak MacGyver musí dostat. Má slabost pro ženy a snaží se sbalit prakticky každou, se kterou se seznámí.

Americký herec Bruce McGill se narodil 11. července 1950 v texaském městě San Antonio. Zahrál si v seriálech MacGyver, Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně nebo Kravaťáci a ve filmech Zvěřinec časopisu National Lampoon, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Ali nebo Collateral. Vystudoval drama na texaské univerzitě v Austinu. Během volby amerického prezidenta v roce 2016 namluvil několik reklam propagujících Donalda Trumpa a Republikánskou stranu. Je ženatý.

-reklama-