Předpokládám, že závozníka Otíka z komedie Vesničko má středisková (1986), který půjde po žních za trest k Turkovi, není třeba českým divákům nijak zvlášť představovat. Tuto nezapomenutelnou roli ztvárnil před 34 lety maďarský herec János Bán (65), pro kterého natáčení díky jazykové bariéře nebylo vůbec jednoduché. Čemu se dnes herec věnuje a jak se změnil?

János Bán se narodil 4. října 1955 v Györu a v Budapešti vystudoval Vysokou dramatickou školu. V letech 1975 až 1983 působil v několika menších lokálních divadlech, poté se dostal do Národního divadla v Pécsi a působil také na dalších dvou divadelních scénách.

U filmu debutoval v roce 1979 v psychologickém dramatu Každou středu (Minden szerdán). Následovaly čtyři méně známé maďarské celovečerní filmy. V roce 1985 padl do oka Jiřímu Menzelovi a ten mu nabídl hlavní roli prostoduchého závozníka Otíka, která jej ihned v tehdejším Československu proslavila. Film Vesničko má středisková získal také nominaci na Oscara a tak není divu, že si jej všimlo více režisérů.

Od té doby se stal vyhledávaným filmovým i divadelním hercem. V roce 1988 se dokonce objevil po boku slavného Arnolda Schwarzeneggera v americkém akčním filmu Rudé horko. Od devadesátých let až po současnost se objevil v desítkách filmových i seriálových rolí, i když převážně na maďarské scéně.

V roce 1987 získal cenu Jászai Mari a je také nositelem titulu zasloužilý umělec (1997). V roce 2011 byl oceněn prestižní cenou TREBBIA, cenu mu předal samotný Jiří Menzel. Dnes hraje v divadle v Budapešti a učí mladé a začínající herce. Ve svém volném čase se věnuje vinařství, u Balatonu vlastní malou vinici.

fotó: Talabér Tamás

Posted by Bán János on Friday, April 8, 2016

I přesto, že se János Bán nikdy neoženil, má tři syny a jednu dceru. S dětmi má údajně velmi blízký vztah. Věnuje se dále hlavně divadlu, před kamerou se naposledy objevil v roce 2017 v jednom celovečerním a dvou krátkometrážních maďarských filmech.

2019. április 25., 18:29 – Bán János – A PlatonovNora Trokan Photo

Posted by Bán János on Saturday, September 14, 2019

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Profilový obrázek
REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA