Oblíbený herec, malý vzrůstem, ale velký svým hereckým uměním, právě slaví. Přesně před 50 lety se totiž Peter Dinklage, známý hlavně díky své roli Tyriona Lannistera, narodil. 

Americký herec, celým svým jménem Peter Hayden Dinklage, se narodil 11. června v USA s vrozenou vadou – achondroplazií, laicky nazývanou též trpaslictví. Díky tomuto onemocnění dosahuje i v dospělosti malého vzrůstu (135 cm). Ani tento handicap jej však v životě neomezil, právě naopak. Uspěl jako herec a získal řadu skvělých rolí. Jmenujme mimo jeho působení ve Hře o trůny například Přednosta stanice, Vánoční skřítek, Dokažte mi vinu, Horší než smrt, Letopisy Narnie: Princ Kaspian a nyní z posledních v Avengers: Infinity War.

Díky Hře o trůny získal i několik ocenění. Cenu Emmy v letech 2011, 2015 a 2018 v kategorii „Nejlepší herec ve vedlejší roli v dramatickém seriálu“, a v roce 2012 obdržel Zlatý glóbus za „Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu“. 

V roce 2005 se oženil za divadelní režisérku Ericu Schmidt a o 6 let později se jim narodila dcera a v roce 2017 se stali dvojnásobnými rodiči. Jména svých dětí tají.

Peter Dinklage se stravoval jako vegetarián a od roku 2014 je z něj vegan.

-reklama-