Dnes byste mezi svými přáteli a rodinou našli jen velmi málo takových, kteří by neznali ruskou klasickou pohádku Mrazík (1964). Ta divákům dělá radost již více než padesát let a jedná se o každoroční televizní klasiku. V tomto článku se podíváme na Innu Čurikovovou, která v pohádce ztvárnila legendární Marfušu, jejíž scéna s loupáním ořechů je nezapomenutelná. 

Ruská herečka Inna Michajlovna Čurikovová (75 let) se narodila 5. října 1943 v Moskvě. Její rodiče pocházeli z rolnické rodiny. Její otec, Mikhail Kuzmich Čurikov, pracoval v Akademii zemědělství, byl veteránem druhé světové války a její matka, Elisaveta Zakharovna, pracovala jako doktorka biochemie. Vztah k herectví si budovala již od mládí, kdy navštěvovala divadelní studio Mladých při Moskevském dramatickém divadle KS Stanislavského.

Po ukončení školní docházky se pokoušela dostat do školního studia MCHATu a do divadelního učiliště B. Ščukina, avšak neúspěšně. Později se jí podařilo dostat na Ščepkinovo divadelního učiliště, kde v roce 1965 úspěšně zakončila své herecké studium. Od roku 1968 působila na volné noze a v roce 1973 získala angažmá v moskevském Divadle Lenkom. Z rolí, které sehrála na scéně tohoto divadla, stojí jistě za zmínku Shakespearova Ofélie z Hamleta nebo Sára z Čechovově Ivana.

Je vdaná za režiséra Gleba Panfilova, s kterým se seznámila na jevišti Divadla mladého diváka, kde ztvárnila postavu Baby Jagy. Panfilov v té době hledal do svého prvního filmu Ohněm se nepřebrodíš (1967) představitelku Táni Ťonkinové, kterou našel právě v Inně. Dalším filmem byl film Začátek (1970), kde si Inna zahrála hned dvě postavy, a to Johanku z Arku a prostou dělnici, která je pozvaná, aby si zahrála Johanku ve velkém filmu. Zmíněná role je údajně její nejlepší prací u filmu. Se svým manželem Panfilovem také pracovali na vývoji epického filmu právě o výše zmíněné Johance z Arku, ale jejich práce na tomto projektu „nevoněla“ sovětským úředníkům. O Čurikovové je také známo, že je uznávaná nejen jako divadelní, ale i filmová herečka, která je nejen dobrou komediální, ale také dramatickou umělkyní.

Za režisére Panfilova se vdala v šedesátých letech, ještě když byla studentkou. Mají spolu syna. V roce 1993 byla členkou poroty na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2010 překonala infarkt. Dnes má 75 let. A jak tedy bláznivá Marfuša dnes vypadá? To naleznete na fotce níže.

Zdroj: chelorg.com (Photo © Gorky Film Studios); RIA News / Vitaly Belousov

Dalšími Panfilovovými filmy, kde si Inna zahrála, byly Vassa (1983) a Matka (1990), za které získala ceny Felix a NIKA a také ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Jejími dalšími filmovými a seriálovými rolemi od jiných režisérů jsou: Týž baron Prášil (1979) režiséra Marka Zakharova, Válečná romance (1983) od Pyotra Todorovskiyho, seriál Mrtvé duše (1984) od Michaila Švejcera, Kurýr (1986) od Karena Shakhnazarova, Adamovo žebro (1990) od Vyacheslava Krishtofoviche, Rok psa (1994) od Semyona Aranoviche, Slepička Rjaba (1994) od Andreye Konchalovskiyho a Širli-Myrli (1995) od Vladimira Meňšova.

Společně se svým manželem napsala scénář k filmu Romanovci – panovnický rod (2000). My ji známe především díky roli Marfuše, ale její filmografie je opravdu velmi bohatá a většina jejích filmů má opravdu nadprůměrné hodnocení na ČSFD a také na IMDB. V průběhu své herecké kariery získala mnoho ocenění, ke kterým patří:

  1. Národní umělkyně SSSR (1991).
  2. Nejlepší herečka roku 1971 (díky roli Paši Stroganovové ve filmu Začátek) podle ankety časopisu Sovětský film.
  3. Je laureátkou Státní ceny Ruské sovětské federativní socialistické republiky bratrů Vasiljevových (za film Vassa).
  4. Získala Stříbrného medvěda za nejlepší ženskou roli na Mezinárodním filmovém festivalu v Západním Berlíně (Válečná romance).
  5. Vlastní taktéž cenu NIKA za nejlepší ženskou roli (Adamovo žebro).
  6. V roce 1994 získala taky cenu Triumf a v roce 1997 Řád za zásluhy pro vlast IV. stupně.
Herečka Inna Čurikovová na slavnostním předávání státních cen Ruské federace v Kremlu. FOTO Michael Metzel / TASS

Na závěr bych ráda uvedla, co jste možná o roli Marfuše nevěděli. Původně měla Marfušu ztvárnit jiná herečka, a to Tamara Nosová. Režisér Mrazíka, Alexandr Rou, se však o Inně vyjádřil: „Když jsem ale na konkurzu viděl Innu Čurikovovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona.“ Inna však později této role litovala vzhledem k tomu, že režisér při natáčení vyžadoval, aby Marfuša byla nejšerednější. Když se Inna viděla poprvé po zásahu maskérů, rozplakala se a dokonce chtěla z natáčení utéct. Role Marfuše způsobila její představitelce doživotní komplex a pohádku proto viděla pouze jednou, a to na slavnostní premiéře. Dlouhá léta byla terčem posměchu. Sama herečka se také vyjádřila, že Mrazík není v Rusku tak úspěšný, jako v cizině. Inna patří k nejvýraznějším herečkám sovětského a ruského filmu.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.


 

-reklama-
Gabi89
Milujem filmy a seriály, ako inak. :) Keď je čas, zahrám si počítačové hry. Moja najobľúbenejšia hra je Zaklínač. Okrem toho veľmi rada čítam a sem-tam si idem zacvičiť zumbu.