Herec Mario Adorf je tuzemskému publiku důvěrně znám jako bezohledný padouch Frederic Santer, snažící se vyždímat peníze ze železniční společnosti Great Western v prvním díle filmového Vinnetoua. Jeho vychytralý a vypočítavý výraz se fanouškům série vryl do paměti a Santer tak po právu patří mezi nejlepší záporné postavy, které tato série divákům nabídla.

Mario Adorf se narodil 8. září 1930 ve švýcarském Curychu, dětství tak prožíval v bolestné době Druhé světové války. Pocházel z rodiny chirurga z jižní Itálie a svobodné německé matky. Nicméně svého otce neměl tu čest blíže poznat, setkal se s ním jenom jednou, a to pouze na pár minut. Matka totiž se synem z prosluněné Itálie odjela a usadila se v oblasti Mayen/Eifel v Německu, kde měla své příbuzné.

Do Mayenu Mario docházel do školy, načež se po maturitě odebral do Mohuče, kde na tamní univerzitě studoval divadlo, filozofii a další předměty, z nich právě filozofii ještě spolu s germanistikou nedokončil. Původně měl o své profesi jasno. Chtěl se stát učitelem, vzdělávat lidi a zároveň je taky vychovávat.

V roce 1953 se však v Curychu setkal se studentským amatérským divadlem. Zde si připsal své první zkušenosti, i když nebyly herecké. Pracoval jako statista a pomáhal režii. Tato práce zapříčinila, že se začal věnovat studiu herectví a již v roce 1954 získal svou první roli, konkrétně ve filmu 08/15. První cena na sebe nenechala dlouho čekat a již v roce 1957 se mu dostalo náležitého uznání za film Noc, ve které přišel ďábel, kde ztvárnil postavu masového vraha Bruna Lüdkeho.

Tato brzká sláva ho posléze přiměla k odchodu do Hollywoodu, což mu mnozí fanoušci vyčítali. V Americe však dlouho nevydržel a již v 60. letech se stěhoval do Itálie. Zde hrál ve filmech různých žánrů, jako třeba ve westernu Specialista. Zajímavostí je, že si zahrál rovněž v britské adaptaci románu Agathy Christie Deset malých černoušků nebo ve snímku uznávaného režiséra Sama Peckinpaha Major Dundee.

V roce 1963 však obdržel svou nejznámější roli, co se českých diváků týče, a to již zmíněného padoucha Santera, usilujícího o snadný finanční zisk a neváhajícího pro své cíle chladnokrevně zabíjet.

Od 70. let pak dostával role ve velkých filmech, jmenujme namátkou třeba Ztracená čest Kateřiny Blumové nebo Plechový bubínek. Díky spolupráci s významnějšími režiséry pak stoupala i kvalita filmů, ve kterých se objevoval. Český divák si ho rovněž mohl všimnout i ve slavném kriminálním seriálu Chobotnice. U seriálu ještě zůstaneme, neboť za roli krutého otce, závislého na alkoholu ve Via Mala, byl později oceněn.

V roce 2016 se objevil v německém remaku Vinnetoua, kde opět ztvárnil postavu Santera, nikoliv však toho, který usiluje o život náčelníka Apačů, nýbrž padouchova otce. Naposledy si zahrál letos ve filmu Alte Bande, kde ztvárnil ve svých 89 letech hlavní roli.

Mario Adorf však nebyl pouze filmovým či televizním hercem. Zvládal rovněž vystupovat na divadelních jevištích, zpíval šansony a také napsal několik knih.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz