Marka Gatisse jistě většina z vás zná jakožto představitele Mycrofta Holmese, staršího bratra Sherlocka Holmese a z několika epizod seriálu Doctor Who. V Anglii ale proslul i jako scenárista a spisovatel. Nyní v češtině vychází první díl série Lucifer Box, Ve jménu Jeho Veličenstva.

Série: Lucifer Box (1. díl)
Datum vydání: 2004 (VB), 2018 (ČR)
Nakladatelství: XYZ
Žánr: komedie, román, thrillery

Pokud patříte mezi skalní fanoušky Marka Gatisse, jistě víte, že jako malý žil knihami od Agathy Christie a A. C. Doyla. Když tedy v roce 2004 poprvé přenesl své nápady i na papír, jeho hlavní hrdina Lucifer Box se stal dokonalou směskou Sherlocka Holmese, Jamese Bonda a Austina Powerse.

Děj se odehrává na začátku 20. století v, jak také jinak, Anglii za vlády krále Edvarda VII. Lucifer je špionem ve službách Jeho Veličenstva a čirou náhodou žije v Downing Street v čísle 9, což je vlastně hned vedle premiéra.

Lucifer, věrný svému vskutku ďábelskému jménu, se neštítí ani vraždy. A to z těch nejmalichernějších důvodů, často jen proto, že dotyčný moc mluví a Lucifera to unavuje. Je přece gentleman, nikdo nemá právo jej nudit.

Náš Lucifer si žije celkem pohodlný život v Londýně, občas někoho nenápadně ve jménu krále zamorduje a užívá si potěšení z malování. Tento poklidný život mu ale naruší zpráva od jednoho ze špionů v Neapoli o zvláštní smrti dvou vědců. Poté, co se doslechne o skonu i onoho Neapolského špiona, odjíždí a snaží se všemu přijít na kloub.

Kniha je plná sarkastického humoru a neotřelostí. Přestože není úplně vhodná pro mladší čtenáře, pro všechny milovníky Marka Gatisse je jistě nezbytnou věcí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz