Od premiéry filmu Metráček uplynulo již dlouhých osmačtyřicet let. Tehdy šestnáctiletá Markéta Světlíková vyhrála konkurz na roli dospívající obézní dívky Jitky. S hereckou kariérou nepokračuje. Co dnes dělá se dočtete v našem článku.

Markéta Světlíková (64 let) 

Markéta Světlíková se proslavila právě díky roli Jitky Pažoutové v Metráčku. Za tu v roce 1972 získala ocenění Malé zlaté slunce. Následovala menší role po boku Dagmar Havlové v oblíbeném českém filmu Holka na zabití (1975). Získávala menší role, například ve filmech Parta hic (1976), Dávka světových parametrů (1979), Kam, pánové, kam jdete? (1987), Čas sluhů (1989), Čarodějky z předměstí (1990) a její poslední filmová role byla v roce 1999 v Dámě kord nesluší?

Úspěšně ukončila studium hudebně-dramatického oddělení Státní konzervatoře v Praze. Získala angažmá v divadlech v Hradci Králové, Kolíně i Příbrami, ale také působila v pražském Semaforu.

Založila a také vedla Divadlo dětí na Malé Straně v Praze. Vrátila se do studií a na DAMU vystudovala výchovnou dramatiku.

Jako herečka nepůsobí již 20 let, ale věnuje se režii divadelních her a ještě pracuje jako pedagog. V DOVEDA Sloupnice režíruje hry Král k sežrání, Smrtí to nekončí, Soudce jako břitva, Alelujá, dobří lidé a Peklo s.r.o.

-reklama-