Martin Shaw, anglický filmový, televizní a divadelní herec je českému divákovi důvěrně znám jako agent CI5 Raymond Doyle z televizního seriálu Profesionálové, který měl premiéru první epizody již v roce 1977. Tato dnes již legendární role patří mezi jeho nejznámější, i když v seriálu původně neměl vůbec figurovat. Jak se tento sympatický herec změnil, čemu dalšímu se věnoval a jaký byl jeho dosavadní život?

Martin Shaw se narodil 21. ledna 1945 v Birminghamu, jeho otec byl inženýr a matka profesionální tanečnice. Škola ho moc nebavila a jediný předmět, o který se zajímal, byla anglická literatura. Tak se zdálo celkem logické, že mu na střední škole učarovaly Shakespearovy hry. Už odmala se motal poblíž divadelního jeviště a debutoval v pouhých třech letech. Tuto lásku nejspíše zdědil po rodičích, milovnících ochotnického divadla. Získal stipendium na LAMDA (London Academy of Music and Dramatic Art), kde se projevil jako schopný a talentovaný herec, takže nabídky k účinkování se hrnuly jedna přes druhou.

První televizní role přišla v roce 1967, kdy si v seriálu Coronation Street zahrál postavu Roberta Crofta. Jeho snem bylo účinkovat ve hrách Williama Shakespeara, avšak později také přiznal, že si přál vyzkoušet roli záporáka v tehdejším seriálu Batman. A role ve hře anglického divadelního velikána skutečně přišla. Nejprve si zahrál v televizním filmu Hamlet a poté ho režisér Roman Polanski obsadil do tragédie Macbeth.

Velký zvrat v jeho životě se nakonec udál mimo divadelní jeviště a filmové kamery. Při jednom nočním tahu byl zákeřně přepaden a zraněn. Útočník mu rozdrtil lícní kost a musel mu být voperován plastový implantát. Z osudné noci si vůbec nic nepamatuje, nicméně neblahá zkušenost ho přiměla stát se zapřisáhlým abstinentem. Další obrat v jeho životě přišel právě při natáčení MacBetha. Jeden z jeho kolegů ho zasvětil do tajů indického spirituálního učení, což vedlo pro změnu k tomu, že se z Martina Shawa se stal zarytý vegetarián. Později přestal také kouřit.

Zlomem v jeho kariéře se stal seriál Profesionálové, který mu převrátil život naruby. Jednak mu přinesl mezinárodní slávu, ale také doživotní škatulku Raye Doylea, ze které se marně snažil vymanit. Vzhledem k tomu, že původně byla do seriálu vybrána zcela jiná trojice hlavních hrdinů, stačilo málo a Martin Shaw by nejspíš nebyl tak známou osobou. Roli agenta CI5 získal díky účinkování v seriálu New Avengers. Zde ztvárnil postavu, která chce pomstít vraždu svého otce.

Martin Shaw nebyl svou postavou nikterak nadšen a domníval se, že seriál nepřežije dvě řady. Vadila mu přemíra násilí a přehnaný důraz na akci, neboť při takové kombinaci je prakticky nemožné prokázat své herecké schopnosti a o Doylovi prohlašoval, že je pouze násilnickou loutkou. Ze začátku se dokonce pokusil seriál opustit, ale vázala ho smlouva, tudíž se snažil odvést co nejlepší práci, kterou mu dané podmínky umožňovaly. Taktéž měl spory s druhou hlavní postavou, Lewisem Collinsem (Bodie). Díky tomu bylo vzájemné popichování autentičtější. Později se však stali přáteli. Po letech už se o seriálu vyjadřoval lépe, přesto nechápal, proč je oceňován za roli, která si dle něj takové uznání nezasloužila.

Zajímavostí je, že v jedné z epizod Bodie a Doyle naháněli teroristu, kterého ztvárnil David Suchet, tedy představitel Hercula Poirota. Později si právě v jednom dílu o belgickém detektivovi role vyměnili a padoucha si zahrál Martin Shaw.

Embed from Getty Images

Od osmdesátých let se televizi vyhýbal a věnoval se divadlu. Nadále se snažil zbavit nálepky „Raye Doylea“, což se mu nedařilo. Nicméně za své role na jevištních prknech sbíral kladné hodnocení od kritiků. Jedna z jeho nejnáročnějších rolí byla ve hře Are You Lonesome Tonight, kde si střihl slavného zpěváka Elvise Presleyho. Jednalo se o vyčerpávající výkon, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Kvůli tomuto vystoupení shodil při každém představení dva kilogramy a jednou dokonce zkolaboval. Roli odnesl jeho hlas, který má od té doby znatelně níže položený.

Profesionálové mu však způsobují potíže i dnes. Dokonce se dostal do sporu kvůli povinným vyjednáváním stran plateb za opakování seriálu. Rozepře skončila až u soudu, který Martin vyhrál. Nicméně tisk ho posléze označil za náfuku, který se tituluje jako příliš seriózní herec.

Embed from Getty Images

Českému diváku může být ještě znám ze seriálu Červený Bedrník, kde ztvárnil postavu policisty Chauvelina, což byla záporná role. V Anglii však tento seriál propadl a neměl dobrou sledovanost.

Martin Shaw se dvakrát oženil a dvakrát skončilo manželství rozvodem. V současnosti žije v Norfolku v domě, který obývali předkové Abrahama Lincolna. Jeho velkou vášní je létání, sám vlastní licenci pilota a dvouplošník. Kromě hraní namluvil také mnoho audioknih, například Hobbita nebo Silmarillion od Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora slavné fantasy trilogie Pán Prstenů. Českému divákovi přesto zůstane důvěrně znám jako Ray Doyle, i když on sám by si přál, abychom na tento seriál zapomněli.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz