Snímek Bota jménem Melichar z roku 1983 vypráví úsměvný příběh ze tříd jedné základní školy. Prvního září začíná nejen školní rok, ale také mozaika více či méně úsměvných příhod žáků a učitelů jedné pražské školy. Malého prvňáčka Honzíka si zahrál tehdy pětiletý Martin Šotola, kterého diváći znají také z komedií Slunce, seno. 

Celovečerní debut Bota jménem Melichar režiséra Zdeňka Trošky byl příznivě přijat nejen diváky, ale také filmovými kritiky, kteří jej po premiéře označili za jeden z nejlepších dětských filmů té doby. Film vznikl v roce 1983 podle scénáře Jany Knitlové a doprovází ho písničky v podání tehdy velmi populárního dua Kotvald-Hložek.

V hlavních rolích se objevili Eva Matějčková jako učitelka Adamová, Jiřina Jirásková, Dana Syslová, Václav Mareš a řada dětských herců – David Rauch jako Radim, Tomáš Růžička, Regina Zahradníková (dnes Řandová) v roli Jolanky, Milada Štýbrová a samozřejmě Martin Šotola jako Honzík. Pro něj to byl start velmi slibné herecké kariéry, kterou však o deset let později pověsil na hřebík.

Martin Šotola se narodil 3. května 1978 a ještě jako kojenec se objevil v seriálu Nemocnice na kraji města, kde si zahrál syna Arnošta Blažeje. O dva roky později si střihl malou roli v seriálu Arabela. V roce 1983 si jej do role pětiletého Jirky Škopka ve Slunce, seno, jahody vybral Zdeněk Troška, který ho poté obsadil i do dvou pokračování úspěšných letních komedií – Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

Mezitím si jej však všimli i ostatní režiséři, objevil se v seriálech Pihulka a Kaňka (1984), Zlá krev (1986) nebo Chobotnice z II. patra (1986). Diváci si jej můžou pamatovat také například z filmů Jára Cimrman ležící, spící (1983), Hubertus (1984) či O zatoulané princezně (1987). Jeho poslední filmařskou prací byl v roce 1993 dabing ve snímku Záhada hlavolamu, natočeném na motivy komiksu J. Foglara Rychlé šípy. 

V patnácti letech se Šotola rozhodl, že se již filmu věnovat nechce a ukončil hereckou kariéru. Dnes se bývalý herec živí jako projektový manažer. Od roku 2017 je výkonným ředitelem spolku Auto*Mat, který prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě a podporuje například cyklistickou dopravu prostřednictvím akce „Do práce na kole“. Martin Šotola (na fotce níže vlevo) také koordinuje sousedské slavnosti pod názvem „Zažít město jinak“, které si kladou za cíl oživování a posilování lokálních komunit, sbližování jednotlivců, organizací a živnostníků v dané lokalitě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz