Kinosály musely pozastavit provoz nejenom v Česku, nýbrž i po celém světě – důvodem je samozřejmě nebezpečný koronavirus. Ačkoliv tato skutečnost většinu lidí pobouřila, Joe Russo, jeden z tvůrců Avengers Endgame, kvituje, že se některé snímky začínají dostávat ven alespoň na streamovací služby.

Nejenom velká filmová studia, ale i menší společnosti zaznamenaly s příchodem masové pandemie obrovský úpadek, což je pochopitelné. Lidé se zkrátka ve větším počtu nechtěli vystavovat potenciálnímu riziku nakažení, a proto raději zůstali doma. Netrvalo dlouho a z nízkých tržeb se rázem vyklubal nulový příjem, neboť kina se kvůli hygienickým opatřením uzavřela úplně a ani rouška na tváři nepomohla.

Streamovací služby jako Amazon Prime Video, Netflix, HBO či HBO Max tak využily příležitosti, na platformy začaly vydávat jeden titul za druhým a vyplatilo se. Počet odběratelů Netflixu letos narostl o 22,8% a tržby se na konci března vyšplhaly na 5,8 miliardy dolarů. Čistý zisk pak činil zhruba 709 milionů dolarů.

Embed from Getty Images

Ačkoliv spoustě lidí absence osobního kulturního zážitku vadí, s přetrvávající ekonomickou krizí se například studio Warner Bros. činilo a oznámilo, že Wonder Woman 1984 bude 25.12.2020 vydána na službě HBO Max (dostupná jen v Americe). Do ostatních světových kin pak zamíří v případě, že otevřou. Universal studio už zkraje dubna nabídlo stejný koncept, kdy jste si za 20 dolarů mohli z videobanky půjčit tituly Neviditelný, Lov a Emma.

Režisér Joe Russo se nedávno k celé této situaci vyjádřil následovně:

Pandemie nebezpečného viru mění už tak narušený svět rychlostí blesku, a vše se jen zhoršuje. Mám však za to, že v nárůstu digitálních služeb se skrývá jistá výhoda, a to nejenom z hlediska financí. Několik lidí může sdílet jeden účet za skvělou cenu a vychutnat si tak slušnou řádku několika filmů. Jsou tady i tací, pro které je návštěva kina opravdovým luxusem, který si ne vždy mohou dovolit.

Poté Joe dodal, že příchod streamovacích služeb značí i jistou inovaci do budoucna, která by při nejhorším mohla kinosály nahradit zcela. Má za to, že kvalitu výsledného produktu neurčují tržby, nýbrž atraktivní děj, který lze vnímat odkudkoliv. Naproti tomu stále existují tisíce filmových nadšenců, pro které je návštěva kina jistou formou relaxace, kam si po náročné práci chodí vyvětrat hlavu a přijít na jiné myšlenky. Přesun těch nejočekávanějších titulů v podobě Duny, No Time to Die, The Suicide Squad nebo Black Widow tak pro tyto lidi absolutně nepřipadá v úvahu.

Embed from Getty Images

A co si o streamovacích službách jako náhradě za kina myslíte Vy? Na kterou premiéru jste se nejvíce těšili? Dejte nám vědět níže do komentářů či na naši facebookovou stránku!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz