Co se stane, když jsou největší hrdinové Marvelu, infikováni záhadným virem, který je přemění do zombie podoby? Následující řádky vám všem odpoví, proč byste si měli přečíst zrovna komiksy z řady Marvel Zombies či Marvel Zombies: Return.

Píše se prosinec roku 2005 a z nenadání vychází první číslo nestandardního komiksu vydavatelství Marvel, které uvrhne všechny známé superhrdinské charaktery do nezáviděníhodné situace. Budou se muset vypořádat s tím, že se z nich stali nemrtví. Tento komiks má na svědomí člověk, který má se zombie tématikou výborné zkušenosti a není to nikdo jiný, než Robert Kirkman, tvůrce megahitu The Walking Dead. Kolegové z TWD mi jistě dají za pravdu, že příběhy o nemrtvých v podání Roberta Kirkmana jsou to nejlepší, co je možné si přečíst. Nejinak je tomu i v případě Marvel Zombies. Jeho spolupracovníkem a vrchním kreslířem této série je Sean Phillips, který se prezentoval svojí nezaměnitelnou kresbou na takových peckách, jako jsou Devlin Waugh či Hellblazer, který budete zřejmě znát z filmové adaptace Constantine, s Keanu Reevesem v hlavní roli.

Nyní ale už k samotnému komiksu Marvel Zombies. Kirkman ji víceméně narouboval na již existující příběh Ultimate Fantastic Four, kteří se přes transdimenzionální portál dostali do alternativního zombie vesmíru, kde bojovali s nemrtvými, ale podařilo se jim uprchnout do bezpečí a Magneto (série X-Men), zničil tento portál. V Marvel Zombies se dostáváme znova do alternativního vesmíru – přesně do vesmíru Earth 2149 – kde  na Zemi ztroskotá neznámý hrdina Sentry, který je poháněm „hladem“ a infikuje jím Avengers. Není tím myšleno nic jiného, než to, že se všichni známí hrdinové promění v zombíky, kterým ovšem zůstala jejich osobnost a specifické dovednosti, avšak i je pohání neutišitelný hlad po lidském mase.

Příběhově nejde o žádný super zázrak, ovšem o komiks, který má hlavu a patu a kříží se v něm ti největší arcipadouši s těmi nejlepšími hrdiny vydavatelství Marvel a je zde velmi dobře znatelný Kirkmanův rukopis. Zombie infekce mezitím likviduje lidstvo a jakoby toho nebylo málo, na Zemi se objeví Silver Surfer, který oznámí příchod Galactuse, jež se chystá vysát ze Země všechnu její energii. Jak to asi dopadne, není nutné dvakrát hádat. Bude velká hostina, jen si Galactus nebude pochutnávat na Zemi, ale hrdinové na něm. Navíc po něm zdědí některé jeho vlastnosti. V dalších dílech například Marvel Zombies změří síly s Armádou temnot, což je ultimátní crossover i s hrdinou Ashem (ovšem s nízkou kvalitou všeho).

mzo6

Série Marvel Zombies je pouze pětidílná, na kterou úzce navazuje Marvel Zombies Return, která sleduje osudy jednotlivých zombie superhrdinů, kteří se octli v jiné dimenzi, přesněji nazvané Earth-Z.  K této sérii byli přizváni pouze lidé, kteří již z minulosti mají zkušenosti s jinými zombie projekty. Mezi nimi jsou Fred Van Lente, David Wellington, Jonathan Maberry či Seth Grahame-Smith. Například první svazek, který psal právě Van Lenthe, se věnuje osudům zombie verze Spider-mana, který na alternavní Zemi-Z hledá pradávný artefakt, o kterém si myslím, že by mohl vyléčit jeho zombie prokletí.

mzo4

Tak či tak, Marvel Zombies jsou takovou jednohubkou v celém Marvel univerzu a rád bych tyto svazky viděl někdy zfilmované, ovšem k tomu zřejmě nikdy nedojde. Nezbývá tedy nic jiného, než vzít do ruky (či zakoupit digitálně) svůj oblíbený komiks a znova se ponořit do netradičních příběhů našich superhrdinů, kterým napoprvé vdechl ono prazvláštní kouzlo právě Robert Kirkman. Vám ostatním doporučuji udělat to samé. Budete se bavit, to slibuju.

Napsal: Digmen

[fbcomments]
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz