M*A*S*H je americký televizní seriál z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice v době korejské války, který byl vysílán v letech 1972–1983 na stanici CBS. Za 11 let vzniklo celkem 255 epizod. Jedná se o zvláštní žánr – sitcom z válečného prostředí. Je považován za jeden z nejúspěšnějších seriálů v historii. První epizoda se vysílala 17. září 1972, tedy přesně před 47 lety.

Pojďte se podívat, jak dnes vypadají představitelé hlavních hrdinů.

Loretta Swit (81) – Margaret Houlihanová

Loretta Swit, FOTO: Profimedia, AFP

Americká televizní, filmová a divadelní herečka a příležitostná zpěvačka si zahrála „Šťabajznu“ Margaret Houlihanovou. Za její ztvárnění si vysloužila hned dvě ceny Emmy. Po konci seriálu M*A*S*H se objevovala převážně v menších rolích, například v seriálu To je vražda, napsala nebo Diagnóza vražda.  V devadesátých letech svou hereckou kariéru přibrzdila a začala se věnovat dobročinné činnosti a navrhování šperků. Vrátila se však na divadelní prkna, kde slavila úspěch ve hrách jako Shirley ValentineMameLove LettersSong of Singapore či The Vagina Monologues. Letos v březnu se po více než dvaceti letech objevila také ve filmu, snímek Play the Flute u nás však zatím uveden nebyl.

Jamie Farr (85) – Maxwell Q. Klinger

Jamie Farr, FOTO: Profimedia, ddp USA

Jamie Farr začínal s herectvím v roce 1955, tedy dlouho před seriálem M*A*S*H. Vždy byl spíše hercem menších rolí, což změnila role desátníka Maxwella Q. Klingera, který se převléká do ženských šatů, díky nimž by mohl být propuštěn z armády. Jeho postava se producentům líbila natolik, že ji do seriálu zařadili pravidelně, původně se totiž měla objevit pouze jednorázově. Po velkém úspěchu seriálu M*A*S*H se Farr objevil například v seriálech To je vražda, napsalaDiagnóza vražda či Rodinná válka a ve filmech Bojová akademie, Velký závodVelký závod 2Závodní horečka nebo Strašidelné Vánoce. Herectví se věnuje dodnes, nedávno jsme jej mohli vidět v seriálu Cool Kids nebo ve filmu Angels on tap.

Mike Farrell (80) – B. J. Hunnicutt

Mike Farell, FOTO: Profimedia, Mega Agency

Mike Farrell je americký herec, režisér, scenárista, producent a politický a společenský aktivista, jenž se celosvětově proslavil rolí kapitána B. J. Hunnicuta. Jako herec začínal u divadla a v šedesátých letech prorazil v televizi. Herectví se věnuje celý svůj život, v poslední době jsme jej mohli vidět například v seriálech American Crime Story nebo Námořní vyšetřovací služba. Krom hraní se angažuje také v politice a ekologii. V rozličných dobrovolnických i vedoucích funkcích působil v organizacích Greenpeace, PETA nebo OSN.

Alan Alda (83) – Hawkeye Pierce

Alan Alda při převzetí ceny za celoživotní dílo v roce 2019, FOTO: Profimedia, AFP

Alan Alda je americký herec, režisér a scenárista, který se proslavil jako hlavní hrdina celého seriálu M*A*S*H. Zde ztvárnil flegmatického vtipálka Hawkeye Pierce. Role ho proslavila natolik, že si po skončení seriálu zahrál v desítkách dalších seriálů a filmů. Hrál hlavní či důležité role v seriálech Pohotovost, 30 Rock, Západní křídlo, Černá listina nebo Dobrý boj. Vidět jsme jen mohli například ve filmech Po čem ženy touží, Letec, Nic než pravda, Boj o patent nebo Most špiónů. V roce 2018 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Hereckou kariéru nepřerušil a i nadále poskytuje rozhovory a ukazuje se na veřejnosti. Snad mu zdraví vydrží co nejdéle.

Někteří herci již bohužel nejsou mezi námi, například Larry Linville (major Frank Burns), Wayne Rogers (kapitán John Francis Xavier McIntyre), McLean Stevenson (plukovník Blake), Harry Morgan (plukovník Potter), David Ogden Stiers (Charles Emerson Winchester) a další. Čest jejich památce.

-reklama-