Další díl úspěšné reality show televize Prima, Milionář mezi námi, tentokrát promění miliardáře Karla Janečka k nepoznání. Matematik, podnikatel a jeden z největších českých mecenášů na týden změní svůj život, opustí práci i rodinu a vydá se jako dobrovolník do Plzně. Pomáhat bude lidem bez domova, tělesně postiženým i sociálně znevýhodněným dětem a na konci své mise z vlastních peněz rozdá statisíce potřebným. Diváci mohou nový díl sledovat v pondělí 7. 12. ve 21:35 na Primě.

Nevěděl, kam jede, ani to, co tam bude dělat. Doma nechal ženu, dceru i kreditní karty a s pěti set padesáti pěti korunami v kapse se vypravil na nádraží. Až tam se dozvěděl, že jede do Plzně, kde se zapojí do činnosti dobročinných organizací. Kromě něj se do unikátního projektu zapojilo dalších šest českých milionářů. Janeček s účastí váhal. „Nejprve jsem si říkal, že týden je moc dlouhá doba, že to nemůžu dát, ale pak to ve mně začalo hlodat. Uvědomil jsem si, že tím můžu něco sdělit, bral jsem to jako osobní zodpovědnost, i když jsem tušil, že budu muset dělat bůhvíco, a možná ne všechno mě bude bavit. Byla to výzva,“ přiznává dnes.

Za vděk musel vzít nevzhlednou ubytovnou a celý týden si musel vystačit s částkou odpovídající životnímu minimu. „Já jsem si tu stanovenou částku navýšil o pět korun na 555 korun, to si myslím, že mě zachránilo,“ směje se při vzpomínce na svůj nejskromnější týden Janeček. „Vrátil jsem se do svých studentských let, kdy jsem si musel hlídat finance a k večeři si vařil rýži s kakaem. Rozhodně to byl můj asi nejlevnější týden, co si pamatuju,“ přiznává miliardář, který v kontrastu se životem dobrovolníka ukáže i svůj skutečný život, skutečné bydlení i luxusní vozový park.

Nepoznala ho vlastní dcera

Tvář Karla Janečka je dobře známá, a proto musel projít proměnou. Jeho skutečnou identitu totiž neměl nikdo znát, a tak si Janečka vzala do parády zkušená maskérka. „Když jsem se na sebe podíval poprvé do zrcadla, přišlo mi vtipné, že jsem sám sebe nepoznal. Nepoznala mě ani moje dcerka Isabelka, které byl v té době rok a kousek. Byla zmatená, když jsem na ni začal mluvit. Bylo zajímavé mít jinou identitu, občas jsem se prokecl, ale naštěstí to lidé nezaregistrovali,“ vzpomíná na natáčení Janeček.

Na tento týden Janeček jen tak nezapomene. „Nejvíc vzrušující bylo ghetto, kam nechtěl jít ani náš průvodce, sociální pracovník. Vešel jsem tam, stál tam šíleně svalnatý týpek bez trička a bylo jasné, že má v sobě bůhvíco, a přesto se s ním dalo jednat. Byl tam strašný smrad a špína. To je na tom asi to nejhorší. A největší nepohodlí jsem pocítil, když jsem třídil spodní prádlo pro bezdomovce. To bylo i na mě hodně,“ přiznal Janeček. Týden práce v neziskových organizacích ale zacloumal i s jeho emocemi. „Nejtěžší pro mě bylo setkání s těžce postiženými dětmi a jejich rodiči. Cítím velký respekt vůči jejich rodičům,“ dodal.

Jsem bohatší

Na konci týdne Janeček těm, kterým pomáhal, odhalí svou pravou tvář a věnuje nemalé peníze. Přesto se prý z Plzně vrátil bohatší. „Chtěl bych říct, že Milionář mezi námi je úžasný projekt, skvělý nápad a dobrá věc. Obohatil mě. Má potenciál pomoct a ukázat divákům, co může být důležité, otevřít oči a proniknout do jiných komunit a jiných životů. Ať už jsou to handicapované děti nebo lidé bez domova,“ uzavírá Karel Janeček.

POMOCT MŮŽE KAŽDÝ

Pomoct hrdinům projektu mohou všichni. Prostřednictvím platformy www.znesnáze21.cz, může každý z diváků pomoci jednotlivým neziskovým organizacím napřímo. Každá nezisková organizace, která se zúčastnila pořadu Milionář mezi námi, má na dárcovské platformě založenou sbírku. Dárci tak mohou přispět pomocí veřejné sbírky na konkrétní příběhy, které jsou jim nejbližší.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz