Seriál Přátelé o partě kamarádů z New Yorku obletěl v devadesátých letech celý svět a z tehdy neznámého třiadvacetiletého Matta LeBlanca udělal hvězdu. Role Joeyho Tribbianiho mu však kromě slávy přinesla také nálepku komediálního herce, které se dodnes nezbavil. 

Celým jménem Matthew Steven LeBlanc se narodil 25. července 1967. Před zahájením své herecké kariéry se živil jako model, díky čemuž se dostal i na obálky prestižních časopisů, ale také do videoklipu Alanis Morrissette (Walk Away). Poté se začal objevovat v televizních reklamách.

Hereckou kariéru odstartoval v roce 1988 v seriálu TV 101, zlom nastal ale až v roce 1994 se seriálem Přátelé, kde bravurně zahrál Joeyho Tribbianiho. Ve stejné roli se objevil i v letech 2004-2006 v seriálu Joey, který na úspěch Přátel nenavázal a byl nakonec zrušen. Od roku 2011 je hvězdou seriálu Episodes, ve kterém hraje sám sebe – herce Matta LeBlanca. V roce 2016 se stal moderátorem oblíbeného britského pořadu o automobilech Top Gear. Uplatnil se ve své kariéře spíše jako seriálový herec, než ten filmový. Na svém kontě má pouze 11 snímků. Aktuálně hraje ve čtvrté sérii komediálního seriálu Man with a Plan.

V českém dabingu mu hlas propůjčuje nejčastěji herec a moderátor Petr Rychlý. Dále jej také dabovali Antonín Navrátil, Zdeněk Hruška a Filip Jančík. Za svůj herecký výkon byl nominovaný na cenu Emmy a je držitelem Zlatého glóbu za roli v seriálu Episodes.

Byl jednou ženatý a to v letech 2003 až 2006. Z manželství má dceru Marinu (nar. 2004), která se narodila s vrozeným nezhoubným nádorem na mozku. Po rozvodu byla jeho partnerkou až do roku 2015 herečka ze seriálu Joey Andrea Anders. Od roku 2016 žije s o devatenáct let mladší Aurorou Mulligan.

Jeho první velká role v Přátelích mu byla zároveň i prokletím, protože se nedokázal nikdy prosadit v typologicky odlišných charakterech. Diváci i producenti ho budou mít již navždy v paměti zapsaného jako Joeyho.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz