Jedna z nejvýraznějších osobností současné hollywoodské scény slaví 51. narozeniny. Matthew McConaughey, rodák z Texasu, má na svém kontě již několik desítek významných filmů a s kariérou ještě rozhodně nekončí. 

Matthew McConaughey se narodil 4. listopadu 1969 v Uvalde v Texasu. Pochází z poměrně velké rodiny a má dva bratry. Jeho matka byla učitelkou v mateřské školce, otec byl majitel čerpací stanice a milovník amerického fotbalu. Jeho rodiče se během jejich vztahu dvakrát rozvedli a třikrát vzali a Matthew spolu s bratry to s nimi neměli lehké. V roce 1980 se Matthew přestěhoval do Longview v Texasu, kde studoval na místní škole. Jako student byl velmi poctivý a dokonce se roku 1988 stal výměnným studentem v Austrálii.

Po návratu se rozhodl ve studiu pokračovat, a to na Texaské univerzitě komunikací, kterou úspěšně absolvoval s bakalářským titulem. Po dokončení tohoto studia chtěl jít studovat práva, bratr mu však sdělil, že by to pravděpodobně rodina finančně neutáhla a jemu také došlo, že práva studovat nechce a že by ho to nejspíš nebavilo.  

Jeho herecká kariéra započala již roku 1991 v krátkých reklamách, kdy studoval na univerzitě. Na filmovém plátně se oficiálně poprvé objevil ve snímku Omámení a zmatení (1993). Jako každý herec začínal jako komparzista či nějakou menší nepodstatnou rolí. První snímek, ve kterém se objevil jako hlavní postava, nebyl příliš úspěšný. Jednalo se o film Masakr v Texasu (1994) a film schytal velkou vlnu kritiky.

Matthew se však nevzdal a v herectví pokračoval dál. Dodnes si ho můžeme pamatovat z kultovních filmů, jako např. Kontakt (1997), Vlk z Wall Street (2013), Interstellar (2014), anebo poslední film, který byl divácky velmi úspěšný, Gentlemani (2019). Matthew je také držitelem Oscara za film Klub poslední naděje (2013).

Embed from Getty Images

Jako herec je velmi výrazný. Využívá svou skvělou mimiku obličeje a mimo to jsou jeho emoce ve filmech uvěřitelné, což se často u jiných říci nedá. Za mě jeden z nejlepších hereckých výkonů za svou kariéru projevil ve výše uvedeném filmu Interstellar (2014), ve kterém roli Coopera, ovdovělého astronauta, zahrál opravdu výborně. Do svých rolí se vždy snaží přinést něco nového a proto jsou jeho filmové charaktery vždy velmi rozmanité.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Matthew McConaughey (@officiallymcconaughey),

Mimo film Sing 2 (2021), ve kterém ho jen uslyšíme, není uveden v žádném dalším, ale myslím, že je jen otázka času, kdy se zase někde objeví a představí další skvělou roli. V roce 2012 se oženil s brazilskou modelkou Camilou Alves a vychovávají spolu tři děti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Camila Alves McConaughey (@camilamcconaughey),

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz