Od premiéry filmu Metráček od režiséra Josefa Pinkavy uplynulo již bezmála 50 let. Tehdy sedmnáctiletá Markéta Světlíková získala hlavní roli Jitky Pažoutové, dospívající dívky, která se obtížně vyrovnává se svou váhou a s posměšky spolužáků. Jitka Světlíková se před kamerou od konce devadesátých let neobjevuje, čemu se dnes věnuje?

Markéta Světlíková se narodila 16. ledna 1955 a proslavila se díky roli Jitky Pažoutové v Metráčku. Za tu v roce 1972 získala ocenění Malé zlaté slunce. Následovala menší role po boku Dagmar Havlové (tehdy Veškrnové) v oblíbeném filmu Holka na zabití (1975).

Další menší role získala ve filmech Parta hic (1976), Dávka světových parametrů (1979), Kam, pánové, kam jdete? (1987), Čas sluhů (1989), Čarodějky z předměstí (1990) a její poslední filmová role byla v roce 1999 v televizním filmu Dámě kord nesluší?

Úspěšně ukončila studium hudebně-dramatického oddělení Státní konzervatoře v Praze. Získala angažmá v divadlech v Hradci Králové, Kolíně i Příbrami, ale také působila v pražském Semaforu. Na začátku devadesátých let založila a také vedla Divadlo dětí na Malé Straně v Praze. Také se vrátila ke studiím a na DAMU vystudovala výchovnou dramatiku.

Jako herečka tedy nepůsobí již více než 20 let, ale věnuje se režii divadelních her a také pracuje jako pedagog. V divadelním souboru DOVEDA Sloupnice režíruje hry Král k sežrání, Smrtí to nekončí, Soudce jako břitva, Alelujá, dobří lidé a Peklo s.r.o.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR