Michael Douglas bezesporu patřil celá léta k největším fešákům v Hollywoodu a tomu odpovídaly i časté role neodolatelných svůdníků. Když před lety zavítal na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, nezůstal své pověsti nic dlužný. Do festivalového paláce se dostavil, na rozdíl od mnoha svých slavných kolegů, v plné parádě. Luxusní smoking a opálený obličej s plavou hřívou mu dodávaly vskutku hvězdné charisma.

O to překvapivější je, s jakou chutí se přehrál do role stárnoucího „dědka“. Právě v ní nyní exceluje v dalším zajímavém seriálu z produkce Netflixu, tajuplně nazvaném „Kominského metoda“. Douglas je v něm mimochodem neuvěřitelně podobný svému otci, legendárnímu Kirku Douglasovi. A byl to právě on, díky jehož urputnosti se z Michaela stal úspěšný herec a producent. Michael Douglas oslavil 25. září sedmasedmdesáté narozeniny, ve stejný den slavila také jeho manželka Catherine Zeta-Jones (52).

Velká porce naděje

Sandy Kominský je bývalý úspěšný herec a majitel herecké školy, jehož nejlepší léta jsou již ta tam. Podobně je na tom jeho nejbližší přítel a agent Norman (Alan Arkin). Aby toho nebylo málo, Normanovi zemře manželka. Je to o to bolestnější, že všichni tři k sobě měli velmi blízko. S přibývajícími léty navíc Sandy čelí stále novým problémům, například vysokým daňovým nedoplatkům.

Především se však musí vyrovnat s neblahým faktem, že mu lékař zjistil rakovinu prostaty. Ale i ty nejsmutnější a nejchoulostivější scény, odehrávající se například v ordinaci svérázného urologa, Douglas divákům servíruje odlehčeně. Ostatně, podobně se choval i on sám, když s rakovinou několik let zápasil. Dává nám velkou porci naděje, že se těžkosti života dají překonávat s humorným nadhledem nebo alespoň sarkasmem. Dobře totiž ví, že nic jiného mu nezbývá, pokud si hodlá zbytek života ještě užít. A na rozdíl od rezignovaného, často zbytečně arogantního a protivného Normana, se nevzdává ani milostných dobrodružství.

Michael Douglas
Michael Douglas a Alan Arkin, FOTO: Mike Yarish / Distribuce Netflix

To nemá nikdo

Kominského metoda boduje nejen díky senzačním hereckým kreacím, ale i vtipným dialogům („Nemáš oblíbenýho urologa? To nemá nikdo. Ale mám dobrýho“), na hollywoodské poměry značně nekorektnímu či vskutku černému humoru („Povídali jsme si o mrtvých manželech a přátelích a bylo to moc příjemný.“) nebo různým jizlivým narážkám na prohřešky celebrit (třeba na sexuální choutky Billa Clintona). K příjemné podívané samozřejmě přispívají i další velké hvězdy v epizodních rolích, ať už jde o Dannyho de Vitta, Kathleen Turnerovou, nestárnoucí Jane Seymurovou, a další populární tváře.

Kominského metoda

Úspěšný seriál, jehož třetí řadu uvedl Netflix koncem května, se v neposlední řadě vyznačuje i nemalou přidanou hodnotou. Tu představuje samotná podstata „Kominského metody“. Když zdecimovaný Norman dospěje k pocitu, že ocitl v situaci, kdy už nezáleží ani na penězích, ani na sexu, a stále se něčeho bojí, Sandy ho utěšuje: „Všichni se bojíme, protože svět je sakra děsivej. Ale smysl má pomáhat jiným a nebýt sám. Já vidím tebe, ty vidíš mě. To je Kominského metoda.“

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz