Před pětačtyřiceti lety byl natočen oblíbený dobrodružný film Páni kluci (1975). Premiéru měl o rok později a to 1. března 1976. Snímek byl volně inspirován romány Marka Twaina a zapsal se do srdcí mnoha českých diváků. Co dnes dělá Michael Dymek, představitel Tomáše?

Michael Dymek se dnes řadí mezi takzvané dětské herce, protože jeho herecká kariéra trvala pouze 6 let. Narodil se 4. září 1962 v Sokolově. Do snímku Páni kluci (1975) byl vybrán díky tomu, že se „uměl dobře hýbat“ – tvůrci filmu potřebovali fyzicky zdatného kluka. Dymek v té době navštěvoval základní školu se sportovním zaměřením, kde se věnoval gymnastice, což mělo velký vliv na obsazení do role Tomáše. Úspěch filmu Páni kluci (1975) a herecký výkon Dymka vešel téměř ihned do povědomí diváků.

Není tedy žádným překvapením, že se o rok později dočkal další role, tentokrát v televizním snímku Posel dobrých zpráv (1976), kde se objevil jako Cvoček. Za zmínku stojí i seriál Tajemství proutěného košíku (1977), ale také rodinný snímek Leť, ptáku, leť! (1978). Výraznější role pak přichází až o rok později ve filmu Indiáni z Větrova (1979), kde ztvárnil postavu Přemka. V tomto snímku si mimo jiné zahrál opět s Petrem Voříškem, se kterým se poprvé setkal ve filmu Páni kluci (1975).

Dymkova herecká kariéra pokračovala až do roku 1981, tehdy však také záhy skončila, když mladý herec spolu se svou manželkou emigroval do západního Německa. Po necelých deseti letech se vrátil zpět do Prahy. V roce 2014 se objevil v epizodní roli v seriálu Cirkus Bukowsky (2014). Naposled jsme mohli vidět Dymka ve snímku Jan Palach (2018), kde se objevil jako řidič zásobovacího vozu JZD. Dnes se věnuje převážně managementu, 15 let působil jako ředitel elektrotechnické výrobní společnosti, od roku 2015 se zabývá projektovým managementem.

Magdalena Reifová a Michael Dymek, bývalé dětské hvězdy filmu Páni kluci, FOTO: Profimedia, Starhunter – ČEF
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz