Populární kanadsko-americký herec, komik a filmový producent Michael J. Fox se do povědomí diváků zapsal především jako svérázný Marty McFly ve filmové sérii Návrat do budoucnosti a také jako Mike Flaherty v seriálu Všichni starostovi muži. 9. června slaví své 60. narozeniny a kvůli vážnému onemocnění, které mu bylo diagnostikováno na počátku 90. let, letos pověsil herectví na hřebík.

Rodák z kanadského Edmontonu se v dětství chtěl dát na dráhu hokejisty, kvůli své malé výšce se však musel hokeje nakonec vzdát. V roce 1976 získal svou první roli v kanadském seriálu Leo and Me a o jeho profesní dráze bylo rozhodnuto. Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, když začal účinkovat nejprve v seriálu Palmerstown, U.S.A. (1980) a poté v seriálu Rodinná pouta, kde hrál až do roku 1989.

Velký průlom v jeho kariéře přišel v roce 1985, kdy si jej režisér Robert Zemeckis vybral do hlavní role pro svůj film Návrat do budoucnosti, který mu pomohl napsat legendární Steven Spielberg. Zemeckis zavolal režisérovi seriálu Rodinná pouta, ten však tuto nabídku před Foxem zatajil, protože se bál, že mu hlavní hvězda ze seriálu odejde. Zemeckis ale nakonec po nespokojenosti s náhradním hercem zavolal přímo Foxovi, který bez váhání nabídku přijal. Ukázalo se, že obavy režiséra Rodinných pout byly zbytečné, protože Fox v seriálu působil i nadále. Během natáčení Návratu do budoucnosti se seznámil s hercem Christopherem Lloydem (82), se kterým jej dodnes pojí blízké přátelství.

Návrat do budoucnosti se stal kasovním trhákem a dočkal se hned dvou pokračování v letech 1989 a 1990. Z dalších filmových rolí jmenujme například Doktor Hollywood (1991), Americký prezident (1995), Mars útočí! (1996) nebo Interstate 60 (2002). Poslední film, kde jej diváci mohli vidět, je sci-fi Na shledanou včera z roku 2019. Zde si střihl malou roli a pronesl hlášku „U všech Skotů“, známou fanouškům sci-fi série Návrat do budoucnosti. 

Během natáčení filmu Doktor Hollywood v roce 1991 si při jízdě autem všiml, že se mu samovolně třese malíček. Doktoři mu následně diagnostikovali Parkinsonovu chorobu a varovali jej, že po roce 2000 už bude s největší pravděpodobností velice těžce postižený a neschopný chodit.

Tato zpráva čerstvého třicátníka dohnala k depresím a alkoholu a málem mu zkrachovalo i manželství s herečkou Tracy Pollan (60), kterou si vzal v roce 1988. S manželkou se dali dohromady během natáčení seriálu Rodinná pouta v roce 1985. Mají spolu syna Sama, dvojčata Schuyler a Aquinnah a dceru Esmé. Fox svou diagnózu před veřejností tajil až do roku 1998. Krutá prognóza se naštěstí nevyplnila a herec je dnes schopen běžného života.

V roce 2016 jeho organizace Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research uspořádala několik aukcí na zvýšení povědomí o Parkinsonově chorobě a s pomocí společnosti Nike vybrala 6,75 milionu dolarů prostřednictvím dvou aukcí, jedné v Hongkongu a druhé v Londýně. V prosinci loňského roku během vystoupení v pořadu The Graham Norton Show Fox řekl, že se stal obětí internetového trolla, který se Parkinsonově chorobě vysmíval.

Mezi roky 1996 a 2001 působil v hlavní roli seriálu Všichni starostovi muži, ze kterého nakonec kvůli své nemoci odešel a nahradil jej Charlie Sheen. I přes vážné onemocnění však herectví nevzdal a objevil se v seriálech Scrubs (2004), Kauzy z Bostonu (2006). Zachraň mě (2009), The Michael J. Fox Show (2013-2014), Dobrá manželka (2010-2016), Prezident v pořadí (2018) a naposledy loni ve dvou epizodách kriminálního dramatu Dobrý boj.

V listopadu 2020 vyšla kniha Foxových memoárů s názvem No Time Like the Future: An Optimist Considers Mortality. V memoárech Fox uvedl, že opět odchází do hereckého důchodu. Poznamenal, že „neschopnost spolehlivě mluvit je pro herce zlomová“, a dodal, že trpí ztrátami paměti. Fox napsal: „Všechno má svůj čas a moje doba dvanáctihodinové pracovní doby a učení se nazpaměť sedmi stranám dialogů je nejspíše za mnou… Vstupuji do druhého důchodu. To se může změnit, protože všechno se mění. Ale jestli je tohle konec mé herecké kariéry, budiž.“

Zdroj informací: imdb.com a kniha No Time Like the Future: An Optimist Considers Mortality (2020, ISBN: 9781250265616)

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR