Oblíbená filmová a divadelní herečka Míla Myslíková si zahrála řadu nezapomenutelných postav a zapsala se do paměti několika generací diváků. V únoru jsme si mohli připomenout nejenom šestnácté výročí od jejího úmrtí ale i osmaosmdesát let od jejího narození. Svými brilantními hereckými výkony nás tato nezapomenutelná dáma však na našich televizních obrazovkách baví prostřednictvím kultovních filmů dodnes. 

Míla Myslíková, vlastním jménem Bohumila Myslíková, byla česká divadelní i filmová herečka a spisovatelka. Narodila se 14. února 1933 v Třebíči. Vystudovala brněnské JAMU a následně získala angažmá v Divadle Bratří Mrštíků, poté ve Státním divadle Brno a v roce 1964 odešla do Divadla J. Průchy (Kladno), kde setrvala až do roku 1977.

Před 87 lety se narodila na Vysočině Míla Myslíková (+ 2005)

Posted by Filmové procházky on Thursday, February 13, 2020

Její první filmová role byla v roce 1954 v Nejlepší člověk. Ať už hrála menší vedlejší role, nebo ztvárňovala hlavní postavu, vždy byla nezapomenutelná a výrazná osobnost daného filmu či seriálu. Do povědomí českého diváka se mohla nejvíce zapsat díky sérii „básníků“ (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze a další), kde si zahrála matku Štěpána Šafránka (Pavel Kříž).

Dále si ji diváci jistě vybaví jako hospodyni Rozi v pohádce Tři oříšky pro Popelku, paní Světlu ve filmu Holky z porcelánu či jako Matyldu Wassermannovou v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Její poslední účinkování před kamerou bylo v roce 1995 v epizodě seriálu Hříchy pro diváky detektivek.

Míla Myslíková byla také spisovatelkou, po návštěvě Finska napsala cestopis Finský maraton, dále knihu V zemi Kalevově. Byla rovněž autorkou tří úspěšných knižních publikací pro děti – Lásko, Bože, láskoTa naše písnička česká a V dobrém jsme se sešli. Vyšla jí také kniha o betlémech s názvem Narodil se nám Spasitel.

Míla Myslíková zamlada!

Posted by Milujeme český film on Wednesday, January 17, 2018

Ve svých třiadvaceti letech se provdala za herce Štěpána Zemánka, po jednom roce bylo však jejich manželství rozvedeno. Následně se již nikdy neprovdala a neměla žádné děti. Role laskavých a moudrých maminek jí však šly skvěle, například ve filmu Dívka na koštěti (matka Jana Hrušínského), již zmíněných filmech „o básnících“ (matka Pavla Kříže), Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (matka Evy Hudečkové), Marečku, podejte mi pero! (matka Jiřího Smitzera) či Metráček (matka Markéty Světlíkové).

Zemřela 11. února 2005 v Praze ve věku 71 let na mozkovou mrtvici. Tři dny po svém úmrtí by oslavila 72. narozeniny. Pohřbena je na hřbitově svaté Barbory v Polné u Jihlavy.

Míla Myslíková :)

Posted by Filmy pro pamětníky on Wednesday, July 29, 2020

Zdroje informací: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA