Miloš Zeman je český politik, prognostik, ekonom a v pořadí třetí prezident České republiky. Na prezidenta kandidoval již v roce 2003, ale neúspěšně. Poté z politiky odešel a o sedm let později se vrátil a stal se předsedou nové Strany Práv Občanů ZEMANOVCI. Na tuto funkci však ve stejném roce i rezignoval, a to poté, co se strana nedostala po parlamentních volbách do sněmovny. V roce 2013 se poprvé ujal úřadu a své druhé funkční období zahájil v roce 2018. Jak šel čas s naším prezidentem?

Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 a nedávno tak oslavil již své 77. narozeniny. Jeho matka byla učitelka a otec byl poštovní úředník. Když mu byly dva roky, jeho rodiče se rozvedli a on zůstal jen s matkou a babičkou. S otcem se poté nestýkal a ten zemřel, když bylo Miloši Zemanovi třináct let.

V roce 1963 odmaturoval na střední ekonomické škole, ale hrozilo mu, že nebude k maturitní zkoušce připuštěn, a to kvůli referátu oslavujícím knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem. Ta byla tehdy zakázána komunistickým režimem. K maturitě jej nakonec pustili, ale nedostal doporučení ke studiu na vysoké škole. Na vojnu nešel, kvůli srdeční vadě získal „modrou knížku“ a nemusel tak základní vojenskou službu nastoupit.

Miloš Zeman v roce 2008, FOTO: autor Pavel Ševela, licencovaný dle CC 3.0, commons.wikimedia.org

Svoji politickou kariéru zahájil v roce 1968 během pražského jara, kdy vstoupil do KSČ, ze které byl o dva roky později dle vlastních slov vyloučen kvůli nesouhlasu s okupací vojsk Varšavské smlouvy. Poté působil na různých pozicích, přes vědeckého pracovníka Prognostického ústavu ČSAV, předsedu ČSSD, předsedu Poslanecké sněmovny, premiéra až po prezidenta České republiky.

Posted by Miloš Zeman – prezident České republiky on Sunday, July 21, 2013

Málokdo ví, že je podruhé ženatý. Jeho první manželkou byla v letech 1971 až 1978 Blanka Zemanová, která byla jeho spolužačkou na střední ekonomické škole v Kolíně. Spolu mají syna Davida Zemana (50), který je lékař, neurolog a biochemik v nemocnici v Ostravě a také přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. V roce 1993 si vzal svoji nynější ženu, o jednadvacet let mladší Ivanu Zemanovou, rozenou Bednarčíkovou, která byla tehdy jeho asistentkou. Mají spolu dceru Kateřinu (27).

Syn David se snaží médií a veřejnosti stranit, ale pro Deník se před lety vyjádřil ke svému otci: „Svého otce si vážím a jeho kandidaturu i ve druhém kole svým hlasem podpořím. Nedomnívám se, že bych byl v tomto svém rozhodnutí příliš ovlivněn příbuzenským vztahem k němu – ostatně se vídáme jen sporadicky.“

Miloš Zeman privítal Zuzanu Čaputovú na jej prvej zahraničnej ceste. https://bit.ly/2ZDyz2h

Posted by SME on Thursday, June 20, 2019

Miloš Zeman je velmi náruživým kuřákem a sám v roce 2013 během své kampaně na prezidenta přiznal, že vypije denně až šest sklenic vína a tvrdého alkoholu tři panáky.

Zdroje informací: wikipedia.org, tn.nova.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA