Letošní velikonoční televizní program nabídl vedle obvyklého výprodeje mnohokrát odvysílaných filmů či pohádek i několik příjemných překvapení. Těch se dočkali především fanoušci britské královské rodiny. Díky České televizi mohli zhlédnout nejen nejsledovanější a nejdiskutovanější talk show poslední doby, ale i dva zajímavé dokumenty.

Také čeští diváci se s odstupem několika dnů dočkali záznamu výbušného rozhovoru slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové s britským princem Harrym a jeho manželkou Meghan. Podobně, jako ve Velké Británii, i u nás vyvolal mnoho vášní, přičemž se většina diváků shoduje na tom, že je zklamala jak moderátorka, okatě stranící svým VIP hostům, tak ostře sledovaný pár, jenž se rozhodl před miliony diváků celého světa vyprat špinavé královské prádlo. Někteří byli z toho, co tato trojice předvedla, dokonce tak naštvaní, že uvedení tohoto rozhovoru považovali za špatný aprílový vtip, bohužel financovaný z jejich koncesionářských poplatků. Ostatně, scény, odehrávající se v kurníku, dost aprílově působily.

Žalobníčci versus následník

Možná záměrně uvedla Česká televize (a to bezprostředně před zpovědí těchto dvou královských „žalobníčků“), dokument televize BBC, nazvaný „Charles, následník trůnu“. Zatímco Meghan se snažila veřejnost dojmout, že se v Buckinghamském paláci stala obětí rasistických narážek a jiných ústrků, tento snímek představil jejího tchána, prince Charlese, jako tvrdě pracujícího sedmdesátiletého muže, jenž neúnavně zachraňuje životní prostředí, cenné historické památky a v neposlední řadě pomáhá i mnoha potřebným lidem. Nechybí v něm ani četná setkání s „poddanými“ jiné barvy pleti, dávajícími následníkovi trůnu spontánně najevo svůj velký obdiv či projevy vděku.

Franta Belsky

Skutečně mimořádný pak byl dokument „Portrétoval jsem anglickou královnu“, několikrát uvedený v době letošních Velikonoc na ČT24. Připomněl fascinující příběh sochaře Františka Bělského (známého spíše jako Franta Belsky), jenž se jako jediný Čech dostal do bezprostřední blízkosti britské královské rodiny a zároveň se stal rekordmanem ve svém oboru. Šťastnou shodou okolností se mu totiž podařilo portrétovat hned čtyři generace nejslavnější dynastie: královnu Matku, královnu Alžbětu II., prince Philipa a také teprve tříletého prince Williama. Snímek plný unikátních záběrů a svědectví dokazuje, jak blízko měl Franta Belsky ke královně i její matce a dalším členům rodiny.

Navíc je dalším důkazem toho, kolik výjimečných umělců muselo naši vlast opustit kvůli nacistickému a komunistickému režimu a prožít život v emigraci. Neméně smutný zůstává fakt, že je tento celosvětově proslulý sochař u nás téměř neznámý, byť i v naší zemi vytvořil několik významných děl, například památník československých letců či bustu bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, s nímž se rovněž osobně setkal.

Krátká ukázka z dokumentu ČT s názvem Portrétoval jsem anglickou královnu, který odehrajeme v rámci čtvrteční 90´ČT24….

Posted by Hyde Park on Thursday, April 1, 2021

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz