Díky svým nedávným sedmdesátým narozeninám je populární herec a moderátor Miroslav Donutil v poslední době doslova na roztrhání a poskytuje jeden rozhovor za druhým. Přesto pokaždé dokáže hovořit o jiných věcech, i když je určitě těžké mu pokládat nové nebo originální otázky. Podařilo se to například moderátorce stanice CNN Prima News Terezii Tománkové, která si ho pozvala do svého pořadu „Interview“.

A sama se hned zpočátku zajímala, zda její host dostal od novinářů otázku, na kterou se ještě nikdo nezeptal. Dobře naladěný Donutil vtipkoval, že ano, ale s tím, že nebude napovídat. A pak si vzpomněl, že se ho například nikdo nezeptal na knihu „Sedmdesát“, kterou ke svým narozeninám připravuje, nicméně prozradil, že vyjde pouze pokud bude opravdu dobrá.

Zlomová role

Společně se pak dostali k roli, o níž se v souvislosti s ním příliš nemluví, protože zůstává ve stínu těch nejznámějších, především filmových. Jde o postavu starého Karamazova, kterou hrál před lety v brněnském Divadle na provázku. „Ten starý Karamazov byla taková role zlomová, protože tehdy mi režisér Scherhaufer, jeden z našich režijních géniů, řekl: Když prostřednictvím té role na sebe všechno vyklopíš, a máš toho hodně co vyklopit, včetně všech nemocí a problémů, tak budeš herec. No a po té premiéře za mnou přišel a řekl: Stal ses hercem.“ Stále však doufá, že ta velká životní šance teprve přijde. Mohla by to být třeba role v novém filmu režiséra Olma Omerzua „Atlas ptáků“, jejíž premiéra je prozatím odložená. Věří, že tento snímek mnoho diváků hluboce zasáhne.

Je to tragédie a hrůza

Velmi otevřeně odpovídal na otázku, jak snáší ty týdny a měsíce s covidem-19. „Ani se neptejte. Má to jediný velký klad, že jsem ani nepředpokládal, že budu mít tolik času, který strávím s rodinou. Samozřejmě, že se ten čas s rodinou trávil lépe v té první fázi, kdy bylo jaro a léto, to se dalo vydržet na zahradě, v lese a na procházkách, a podobně. Teď je to trochu komplikovanější, tím spíše, že i v Praze napadlo patnáct centimetrů sněhu a máme tady kalamitu vrcholného kalibru. Ale podstatné je nesnášení situace v tom slova smyslu, že já jsem už téměř rok bez diváků a to je pro herce strašné, to je tragédie. Nevidět diváka, nepodívat se mu do očí, nevyměnit si s ním svůj názor prostřednictvím role, neříkat mu krásné texty, to je hrůza, protože říkat si to pro sebe, smysl nemá,“ postesknul si.

Až to skončí

Zároveň si postěžoval na současnou zmatenou situaci, v níž se nikdo nevyzná, na protiřečící si a matoucí zákazy a příkazy i to, že mnozí lidé nedostávají peníze. Dokonce se přiznal, že má pochopení i pro ty, co nedodržují různá opatření nebo proti nim protestují. „Víte ono je to všechno dáno tím, jak lidé té vládě důvěřují a já mám pocit, že jí nedůvěřují mnoho, a zcela logicky právě proto, co dělá, jakým způsobem se chová.“ On sám vše dodržuje, nicméně, až to vše skončí, tak by chtěl zveřejnit, co si o tom všem myslel, protože nyní nechce zbytečně píchat do vosího hnízda. „Z toho důvodu si teď netroufám říci, co bych řekl za normálních okolností“, nechal se slyšet v Interview na CNN Prima News.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz