Film Mission: Impossible, který natočil v roce 1996 režisér Brian De Palma (Zjizvená tvář, Neúplatní, Carlitova cesta), vznikl podle amerického televizního seriálu. Mission: Impossible se vysílala nejprve na přelomu 60. a 70. let. Novější verze z konce 80. let se dostala i na české obrazovky pod názvem Nulová šance. Děj se odehrával také v Praze.

Tajný agent Tom Cruise musí na vlastní pěst očistit své jméno. Na americké ambasádě v Praze dojde k zabití hned několika agentů utajené špionážní jednotky CIA. Je jasné, že agentura má ve vlastních řadách zrádce. Podezření padne na mimořádně schopného Ethana Hunta (Tom Cruise). Aby Hunt očistil své jméno, musí na vlastní pěst podniknout vyšetřování. Spolehnout se může jenom na hrstku kolegů. Jeho šance jsou nulové. Splnit misi je nemožné. A to, co Hunt zjišťuje, všechny šokuje.

Mission Impossible (1996), FOTO: FTV prima

Filmová verze Mission: Impossible se stala začátkem úspěšné série. Po ní následovaly pokračování Mission: Impossible II (2000), Mission: Impossible III (2006), Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011), Mission Impossible – Národ grázlů (2015) a Mission: Impossible – Fallout (2018). Vzhledem k úspěchu jednotlivých dílů se do budoucna počítá také se sedmým a osmým filmem, které by měly mít premiéru v roce 2021 a 2022.

Hlavní hvězdou celé série je Tom Cruise (Top Gun, Jerry Maguire, Na hraně zítřka). Cruise byl od mládí fanouškem seriálu Mission: Impossible a proslul tím, že v každém dílu Mission: Impossible osobně podnikne nějaký bláznivý kaskadérský kousek. V prvním filmu visí z jedoucího vlaku pronásledovaného helikoptérou. Kvůli realistickému záběru, ve kterém ho odhodí tlaková vlna způsobená výbuchem vlaku, se musel Cruise vrhnout proti gigantickému větráku. Ten se točil rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Kvůli náporu větráku měl modřiny po celém těle.

Mission: Impossible (1996) se natáčela zčásti v Praze. Tom Cruise se tak mimo jiné prohání po (liduprázdném) Karlově mostě nebo prchá po Staroměstském náměstí před vodou z velkých explodujících akvárií situovaných v restauraci, která na tomto místě nikdy nestála. De Palma přesvědčil Cruise, aby se první část filmu odehrávala v Praze, protože v polovině 90. let se Praha objevovala v hollywoodských filmech jenom málokdy.

Kvůli nočnímu natáčení na Karlově mostě museli filmaři osvětlit tři kilometry na obou březích Vltavy. Cílem bylo zdůraznit atmosféru staré Evropy. Příprava zabrala dva týdny. Natáčení na místě trvalo 12 dní. K napájení stovek světel bylo použito 11 generátorů. Výsledek byl tak působivý, že přilákal mnoho profesionálních i amatérských fotografů.

Larry Mullen, Jr. a Adam Clayton, kteří jsou členy kapely U2, složili pro film elektronickou taneční verzi původní seriálové znělky. Skladba se stala hitem a byla nominovaná na Grammy v kategorii Nejlepší popová instrumentální performance.

Mission: Impossible je jedním z prvních filmů, ve kterém hrdinové používají speciálně počítač značky Apple. Firma Apple Computer neměla v polovině 90. letech ani zdaleka tak velký úspěch a dobré výsledky jako dnes. Za propagaci spojenou s filmem zaplatila 15 milionů dolarů, které mimo jiné zahrnovaly hru nebo reklamní kampaň v tisku. Šlo o snahu vytáhnout společnost z předchozí ztráty, která činila 740 milionů dolarů během druhého fiskálního čtvrtletí.

První film ze série Mission: Impossible můžete sledovat v neděli večer na Prima COOL, v repríze v pondělí 24.8. ve 14:45 na Prima Max.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR