Sir Arthur Conan Doyle, „dobrotivý obr“, jak byl nazýván Francouzy, byl člověk, který vymyslel legendární postavu Sherlocka Holmese, slavného londýnského detektiva sídlícího v bytě na adrese 221 B Baker Street. Podle jeho knih vznikla přehršel jak filmových, tak i knižních zpracování. O jedno se postaral Stephen Moffat, když v roce 2010 začal se seriálem Sherlock. Jak si ale povedou seriálové postavy se svými knižními předlohami?

Všichni, kdo o tomhle seriálu alespoň něco někdy slyšeli, jistě ví, že zatímco původní dobrodružství Sherlocka Holmese se odehrávají v druhé polovině 19. Století, tudíž v autorově současnosti, tenhle seriál je zasazen do 21. století. Není tudíž žádným překvapením, že ani zbytek této show není tak úplně jako knihy. Přece jen jiné prostředí, jiná časová osa, jiné možnosti. Jak si tedy Moffat v porovnání Doylem stojí? Pojďme se na to podívat.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, ať už pocházející z pera sira Arthura Conana Doyla, či Stephena Moffata, je v každém případě geniální, introvertní soukromý detektiv/ detektivní konzultant žijící
v Londýně. Zatímco se ale knižní detektiv chová jako správný viktoriánský gentleman, ten seriálový se sám rád označuje za vysoce výkonného sociopata a všechny kolem sebe odhání svou hrubostí a nevšímavostí k pocitům ostatních lidí.

Nepředstavujte si ale Doylova Holmese jako pána, který jen sedí ve svém bytě, pokuřuje dýmku a řeší případy. Ne! Holmes je velice energetický muž, který, když si něco umane, se nedá odradit a je schopný pracovat několik dní bez jídla, bez spánku, bez odpočinku. Šermuje, boxuje a ano, pokuřuje svoji dýmku. Ta byla v seriálu nahrazena nikotinovou náplastí.

Oba detektivové mají problém s drogami, které užívají, když jim život a svět kolem nich připadá moc nudný a oni potřebují rozptýlení. Také sdílí vášeň pro hru na housle. Ani jeden z nich nebyl nikdy ženatý, dokonce o sobě tvrdí, že ani nejsou schopni někoho milovat. Na rozdíl od knižního Holmese, měl ale Moffatův Sherlock vztah s Irene Adlerovou, ženou všech žen, jak ji oba nazývali.

Zatímco Sherlock z 21. století má po Londýně výzvědnou síť bezdomovců, díky nimž je schopen vyřešit mnoho případů, Holmes v 19. století využívá na tuto práci chudé děti.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/programmes/p04ln8mn/p04m3m60

Doktor John Watson

V obou případech se jedná o veterána z války v Afghánistánu, který se vrací do Anglie a hledá někoho, s kým by mohl sdílet byt. A tak se potkává se Sherlockem Holmesem.

Vzhledem k tomu, že o Holmesových dobrodružstvích se dozvídáme většinou díky Watsonově deníku, v knihách jeho povaha moc nevychází na jevo a vždy je zastíněn právě Holmesem. Během těch několika let, co se „jeho deníkové zápisky“ objevovaly ve Strandu, se ale přece jen něco z jeho osobnosti odhalit podařilo. Doktor je možná malinko naivní, přesto ale velice inteligentní, nebojácný a věrný přítel a schopný lékař.

Tohle všechno je otisknuto i do seriálu, ale v mnohem větší míře. Jediný rozdíl mezi knižním a seriálovým Johnem Watsonem je jeho žena.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/programmes/p04ln8mn/p04m3ll5

Mary Watsonová

S Mary Morstanovou (později Watsonovou) se Doylův John Watson seznámil při řešení případu Podpis čtyř. A to je ve skutečnosti asi tak všechno, co se o Mary z knih dá říct. Byla moc milá a hrála tam jen malou roli.

Na druhé straně Mary v seriálu to je jiná – je ironická, má daleko více prostoru k vyjádření, ale hlavně je bývalá agentka. Je na vás, kterou verzi máte radši vy, ale já se musím přiznat, že Mary je v seriálu jediná postava, která mi k srdci opravdu nepřirostla.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/programmes/p04ln8mn/p04m3kmy

Myroft Holmes

Sherlockův o sedm let starší bratr je mnohem chytřejší než Sherlock Holmes. A to jak v seriálu, tak i v knihách. V původních příbězích neměl moc prostoru, vyskytl se pouze ve čtyřech povídkách, zato v seriálu měl prostoru, podobně jako John Watson, mnohem více.

Mycroft nám byl v knihách nejdříve představen jako auditor na nějakém ministerstvu, později však odhalujeme, že jeho pozice je mnohem vyšší, sám Sherlock Holmes o něm říká, že je „Britská vláda.

V seriálu se Mycroft sám představil Johnu Watsonovi jakožto „To nejbližší k příteli, co je Sherlock schopen mít.“ Díky nedorozumění, které se ale ani Mycroft ani jeho mladší bratr nesnaží vysvětlit, doktor Watson má za to, že Mycroft Holmes je Sherlockův úhlavní nepřítel, který mu usiluje o život.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/programmes/p04ln8mn/p04lnc51

 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz