V roce 2015 natočil Steven Spielberg špionážní film, který se zabývá tématem předejití třetí světové válce. V tomto článku si zrekapitulujeme příběh, zmíníme několik zajímavostí a na závěr vám doporučíme několik knih a dokumentů na toto téma.

-reklama-


Příběh začíná v roce 1957 v Brooklynu. Hned na začátku máme informace: „Rok 1957 – vrchol studené války. Spojené státy a Sovětský svaz se vzájemně obávají jaderného arzenálu protivníka. Obě strany nasazují špiony a chytají je. Natočeno podle skutečné události.“

Po této informaci vidíme staršího pána, který si jde něco vyzvednout do města a hned si jde domů přečíst zprávu. Ráno za ním přijdou muži z FBI a my se dozvídáme, že pán se jmenuje Rudolph Abel (Mark Rylance) a je obviněn ze špionáže. Později vidíme advokáta Jamese B. Donovana (Tom Hanks), který se snaží obhájit svého klienta po nehodě, kterou způsobil. Nadřízený mu po skončení případu hodí na krk případ R. Abela, kterého musí obhajovat. Hned poté se seznamujeme s Jamesovou rodinou. Jeho manželkou Mary (Amy Ryan) a dětmi Rogerem (Noah Schnapp), Peggy (Jillian Lebling) a Carol (Eve Hewson). Během rodinné večeře vtrhne do místnosti Doug Forrester (Billy Magnussen). Druhý den se vydává za Rudolfem.

Rudolf byl odsouzen, ale nedostal trest smrti, „pouze“ 30 let za mřížemi. Bylo to zásluhou Jamese, který těsně před procesem navštívil soudce a rozmluvil mu to s tím, že není dobrý nápad nechat ho zabít. Francis Gaby Powers (Austin Stowell) je americký pilot, který má spolu se svým týmem za úkol létat nad nepřátelským územím a pořizovat snímky.  Naneštěstí Francis havaruje a je zajat Němci. CIA se rozhodne provést výměnu. Francis za Rudolfa, James je povolán na místo činu. Mezitím však Němci zajmou také studenta. CIA se obává, že si studenta spletou s pilotem, a tak Jamese varuje. Výměna se uskuteční v Berlíně. James chce vyměnit studenta i Francise za Rudolfa, a tak hraje na obě strany. Uzavře dohodu s NDR a také se SSSR. Obě strany na dohodu kývnou, ale je tu malý problém, a to ten, že se vymění oba ve stejnou dobu, ale na dvou různých místech. Naštěstí se jim to podaří vyřešit tak, že oba američtí občané přežijí a Rudolf skončí v SSSR.

„Po návratu do Ruska se Rudolf Abel vrátil ke své rodině. SSSR ho nikdy neoznačil za špiona. Garry Powers zahynul při havárii vrtulníku v roce 1977. V roce 2000 byl vyznamenán Stříbrnou hvězdou. Frederic L. Prior získal doktorát v roce 1962. V současné době působí jako profesor. Prezident Kennedy požádal Jamese Donovana, aby v zájmu Spojených států podnikl další jednání. V roce 1962 byl Donovan vyslán na Kubu, aby vyjednal propuštění 1 113 vězňů. Podařilo se mu vyjednat propuštění 9 703 mužů, žen a dětí.“

Zajímavosti:

Scenárista si myslel, že napíše příběh o tom, jak JFK poslal J. Donovana na Kubu. Nakonec, když se celý jeho příběh dozvěděl, zjistil, že je to mnohem zajímavější látka ke zpracování. A to bylo těsně předtím, než se J. Donovan dostal do povědomí JFK.

Spielberg neměl tušení, že existuje obviněný sovětský špion.

Vše, co ve filmu vidíme, kdysi existovalo. O R. Abelovi stále nevíme, co všechno je pravda a co si vlády jen vymyslely.

Skutečný přepis, který byl použit u soudu, byl přečten při vynesení rozsudku u Francisova procesu.

Podařilo se jim vybudovat kontrolní stanoviště jen několik ulic od místa, kde stála Berlínská zeď.

Když natáčeli, jak T. Hanks překračuje berlínské hranice, den předtím bylo 25. výročí pádu Berlínské zdi.

Částečně natáčeli také v Polsku, kde našli město Vlastislav, kde některé ulice vypadají jako Východní Berlín v letech 1960-1962.

Hankse napadlo, že by mohli natočit závěrečnou scénu, jak děti přeskakují, a Spielbergovi se to líbilo.

Scéna s letadlem U-2 se natáčela ve starém hangáru, který pochází z korejské války. Spolupracovalo s nimi ministerstvo obrany, takže jim řekli víc o tom, jak U-2 fungovaly v 50.-60. letech. Také viděli, jak letadlo vzlétá, a měli méně práce se zvukem.

Závěrečná část s výměnou byla natočena na skutečném mostě špionů.

Knihy: Bridge of Spies: A True Story of the Cold War (Most špiónů: Pravdivý příběh studené války) pouze v angličtině, Špion a zrádce ve slovenštině

Dokument: A Case of Cold War: Bridge of Spies (Případ studené války: Most špiónů) – dokumentární film najdete na Blu Ray.

Zdroje: autor, Blu Ray, Most Špiónů – Kinobox, martinus.sk, barmensandnoble.com

-reklama-