Herečka Rachel Weisz, majitelka Oskara a Zlatého glóbu, se do paměti diváků zapsala v roce 1999 díky filmu Mumie. Zde se po boku Brendana Frasera vydala za tajemstvím zmizelého města Hamunaptry, pokladem faraonů a Knihou mrtvých. Jak se za více než dvacet let změnila a čemu se dnes věnuje?

Britská herečka Rachel Weisz se narodila 7. března 1970 v Londýně a vyrostla v Hampsteadu. Jejím otcem je George Weisz, maďarský vynálezce, jehož rodina uprchla před nacisty do Anglie. Její matka Edith, která se narodila ve Vídni, je rakouskou psychoanalytičkou a herečkou. Otec Rachel Weisz je žid, zatímco o matce se říká, že je katolička, židovka nebo má židovské předky. Sama Rachel Weisz se považuje za židovku. Během univerzitních studií hrála v řadě studentských her, podílela se na založení studentského dramatického spolku Cambridge Talking Tongues, který na edinburghském festivalu obdržel ocenění Guardian Student Drama Award za improvizační etudu nazvanou Slight Possession.

Rolí, kterou prorazila na divadelní scéně, byla Gilda v představení hry Noëla Cowarda z roku 1993 Design for Living v režii velšského režiséra Seana Mathiase v Gielgud Theatre. V té době již hrála i v televizi, kde měla poměrně významné role ve známých seriálech, jako např. Inspector Morse (z r. 1993).

Filmovou kariéru započala v roce 1995 rolí v Chain Reaction (Řetězová reakce) a poté se objevila ve filmu Bernarda Bertolucciho Stealing Beauty. Následovalo několik britských filmů jako např. My Summer with Des, Swept from the Sea, The Land Girls a I Want You režiséra Michaela Winterbottoma. Poté si zahrála v řadě hollywoodských filmů – The Mummy (Mumie) z r. 1999 a The Mummy Returns (Mumie se vrací) z r. 2001, Enemy at the Gates (Nepřítel před branami) z r. 2001, About a Boy z r. 2002, Runaway Jury podle románu Johna Grishama (2003) a Constantine (2005). Na jevišti si pak v poslední době zahrála v londýnském představení hry Tennessee Williamse Suddenly Last Summer, v němž ztělesnila postavu Catherine, a Evelin ve hře Neila LaButeho The Shape of Things (je i zfilmováno).

V roce 2005 si Weisz zahrála ve filmové adaptaci thrilleru Johna le Carrého The Constant Gardener (Nepohodlný), která se natáčela ve slamech keňské Kibery a Loiyangalani. Za svoji vedlejší roli v tomto filmu získala v následujícím roce dokonce Oskara, Zlatý glóbus a Screen Actors Guild Award. V Británii, kde byla její role považována za hlavní, získala tři další ocenění. V roce 2006 dále hrála ve filmu The Fountain a propůjčila svůj hlas postavě Saphira ve filmu Eragon. V posledních letech ji diváci mohli vidět ve filmech Moje sestřenice Rachel, Mercy a Favoritka. Pro tento rok je v plánu premiéra Black Widow, kde hraje Melinu Vostokoff.

V letech 2002-2010 žila s americkým filmařem Darrenem Aronofským. Mají spolu syna Henryho Chance, který se narodil 31. května 2006. V roce 2011 se provdala za herce Daniela Craiga a o 7 let později se jim narodila dcera.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Podělte se o svůj názor: