The Man in the High Castle je seriál založený na jednom z nejslavnějších románů Philipa K. Dicka „Muž z Vysokého zámku“, který byl vydán v roce 1962 a získal mnoho ocenění. Odehrává se ve světě, ve kterém nacistické Německo, fašistická Itálie a Japonské císařství vyhráli druhou světovou válku. Ve světě, z kterého jde mráz po zádech.

Představte si, že Spojené státy americké a celý moderní svět by byl rozdělen na území ovládané nacistickým Německem a území obsazené Japonskem. Mezi nimi by byla kvůli uvolnění napětí vytvořena takzvaná „neutrální zóna“. Vítejte v pekle.

FOTO: reprofoto YouTube

V tomto paralelním světě existuje kniha od člověka, který se tituluje jako Muž z Vysokého zámku, která vypráví o paralelním vesmíru, ve kterém spojenci vyhráli druhou světovou válku stejně jako v reálném světě. Tato kniha je zodpovědná za rozpoutání zajímavých událostí v románu. Ve stejnojmenném televizním seriálu od Amazon Studios byla kniha zaměněna za filmové kotouče, avšak zbývající část základního příběhu zůstává stejná. Vzniká odboj, který se na základě obrázků z filmů z paralelního vesmíru snaží zvrátit zrůdné režimy. Výsledkem je jeden z nejlepších televizních seriálů současnosti, který ocení jak fanoušci historie a války, ale také fanoušci sci-fi.

Zatím se „Muž z Vysokého zámku“ dočkal velmi pozitivních recenzí založených na kombinaci solidních hereckých výkonů, nápaditých vizuálů a zajímavého příběhového spiknutí. Důkazem kvality je i množství nominací na nejrůznější ocenění, které seriál obdržel za své první dvě sezóny. Tyto nominace jasně ukazují, že je „Muž z Vysokého zámku“ velmi respektován mezi odbornou veřejností i diváky.

FOTO: reprofoto YouTube

Lze říci, že „Muž z Vysokého zámku“ slouží jako připomínka, že i ta největší z hrůz může být záležitostí pouhé rutiny s dostatečným opakováním. V kombinaci s barvitým zobrazením jak pro německé, tak i pro japonské postavy ukazuje, že lidé, kteří tyto režimy vedli, nebyli ve finále schopni skrývat svou lidskost a vždy se dostávali na rozcestí svých zrůdných rozhodnutí. V seriálu můžeme vidět spoustu historických postav, například  zestárlého Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera, Reinharda Heydricha, George Lincolna Rockwella nebo J. Edgara Hoovera, který vede nacistickou obdobu FBI.

Prozatím Amazon vydal tři série a z každé jedné epizody jde mráz po zádech. Poslední série startuje tento týden. Rozhodně doporučujeme.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz