Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Seriál My všichni školou povinní je vysílán každoročně a pro svou oblibu si i po 38 letech stále nachází své diváky. Které postavy byly natočeny podle reálných předloh, kolik bylo ve skutečnosti hlavním dětským hrdinům a kdo zemřel během natáčení? Další zajímavosti jsme pro vás sepsali do článku.

Scénář k seriálu My všichni školou povinní psala autorka Markéta Zinnerová 20 měsíců a měl 1 300 stran. Než se pustila do psaní, zhruba půl roku mapovala školní prostředí. Všechny scény s psychicky nemocnou učitelkou Hedvikou Hajskou, kterou skvěle zahrála Gabriela Vránová, byly podle skutečných zážitků autorky, které prožila s třídní učitelkou svého syna Pavla. Oblíbeného učitele Michala Karfíka (Miroslav Vladyka) napsala zase podle jejího bývalého učitele matematiky z libereckého gymnázia.

Režisér Ráža dokonce o hereckém výkonu Gabriely Vránové jako labilní učitelky řekl, že to zahrála tak věrohodně, že je jasné, že ji budou diváci s postavou spojovat a budou ji i nenávidět. Sama herečka byla po prvním přečtení scénáře zděšená, protože sama pochází z učitelské rodiny.

Milan Šimáček, který hrál malého Jirku Olivu, měl ve skutečnosti rovné vlasy. Aby působil roztomileji, tak mu je natáčeli. Původní obsazení bratrů Olivových zamýšleli tvůrci jiné. Jirku měl hrát Pino Foris, který je nyní manželem představitelky Aleny Hajské, Moniky Foris Kvasničkové. Do role jeho bratra zase zamýšleli obsadit Tomáše Holého, ten se ale rozhodl v té době svoji hereckou kariéru ukončit a roli odmítl, a tak byl obsazen Zbyněk Honzík.

Dětští herci byli o mnoho let starší než jejich postavy. Milan Šimáček hrál žáka 1. třídy Jirku Olivu, když mu bylo 11 let. Jeho bratra Luboše ztvárnil Zbyněk Honzík, kterému bylo 17 let, ale hrál osmáka. Žákyně osmé třídy hrály v šestnácti Michaela Kudláčková (Barča Hrdinová) a Jana Janatová (Jitka Povejšová), Dana Vávrová (Monika Charousková) byla ještě o rok starší. Nejstarší z nich byl Michael Hofbauer (Tonda Anderlík), který ač hrál žáka osmé třídy, měl již 20 let.

Bohužel seriál postihla i smutná událost. Během rozběhnutého natáčení seriálu náhle zemřela představitelka učitelky Elišky Zmatlíkové Dana Medřická, a to na následky infarktu. Režisér Ludvík Ráža se přesto rozhodl, že natočené scény s herečkou v seriálu ponechá. Není tak zachycena celá postava učitelky Zmatlíkové, ale na výsledném příběhu to naštěstí nejde nijak poznat. Autorka scénáře však musela některé scény přepsat a upravit. Například scéna rozhovoru ředitelky školy, kterou hrála Věra Galatíková, s malým Jirkou Olivou, měla být natáčena i s již zesnulou herečkou. Díky dobré práci střihačů se však postava Elišky Zmatlíkové objevila v deseti epizodách.

Martin Krb, který hraje Jindru Jokla, syna Jiřiny Bohdalové, je ve skutečnosti o jedenáct let mladší bratr herečky Ljuby Krbové.

Příběhy a problémy několika rodin si můžete připomenout každou neděli odpoledne na ČT1.

Zdroj: csfd.cz, wikipedia.org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA