Genderová mzdová mezera, neboli průměrný rozdíl mezi mzdovým ohodnocením pracujících žen a mužů, se objevuje v téměř každém odvětví a obecně platí, že ženy jsou placeny hůře než muži. V mnoha případech se jedná o diskriminaci žen, které jsou sice stejně produktivní jako muži, ale je s nimi zacházeno jinak, protože patří k jiné demografické skupině. Tato problematika se objevuje i v Hollywoodu, kde je mezera vidět ještě více, díky astronomickým výplatám herců a hereček.

Hlavními příčinami rozdílných mezd jsou zkušenosti, věk a vzdělání. Významným faktorem je také fakt, že ženy jsou mnohdy zaměstnány v méně výdělečných odvětvích s nižší odpovědností oproti mužům. To se nedá říci o hercích a herečkách, u kterých se jejich hodnota a cena měří počtem prestižních ocenění, působením ve filmových „trhácích“, sledujících na sociálních síti a obecné oblíbenosti mezi fanoušky.

Samozřejmě se na výši mzdy zohledňuje i počet minut strávených před kamerou, ale v určitých případech je tento počet obou pohlaví stejný. To se stalo například při natáčení romantické komedie Hlavně nezávazně s Ashtonem Kutcherem a Natalií Portman v hlavních rolích, jež na obrazovce strávili stejnou dobu a s popularitou jsou na tom velmi podobně, ale Kutcher si odnesl třikrát více peněz než jeho kolegyně.

Embed from Getty Images

Zatímco ve většině profesí ženy vydělají jen 80 centů za každý vydělaný americký dolar mužem, což je v přepočtu zhruba o 4 koruny české méně, v Hollywoodu se toto číslo liší ještě výrazněji. Když si herec vydělá jeden americký dolar, herečka vydělá pouze 30 centů (7 korun českých). To je téměř třikrát méně. Dalším příkladem nám je i herec Mark Wahlberg a herečka Michelle Williams.

Mark si na dotáčkách filmu Všechny prachy světa vydělal přes 34 milionů českých korun, naopak Michelle dostala „pouhých“ tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 22 000 korun českých. To je sice chyba agenta Michelle Williams, jenž jí měl vybojovat vyšší ohodnocení, a roli hrají i rozdílné zkušenosti a popularita mezi oběma herci, ale to nemění nic na tom, že  za stejně časově i fyzicky náročnou práci dostala herečka jen zlomek toho, co její mužský kolega.

Mezera mezi mzdami se za posledních několik let zmenšila, díky několika veřejným projevům hollywoodských celebrit, jež se na problematiku snaží poukázat. Mezi ty mužské patří například Benedict Cumberbatch, který odmítl přijmout roli, dokud jeho filmová partnerka nebude placena stejně jako on. Do protestů se zapojili i Ryan Gosling, Bradley Cooper, nebo celé mužské obsazení ze seriálu Teorie velkého třesku.

Embed from Getty Images

-reklama-