Musím se přiznat, že Toma Cruise mám čím dál, tím víc rád. Ve svých posledních rolích zraje, jako pověstné víno, a postavy, které zastává, mu jdou přímo na tělo. Po solidním Jacku Reacherovi, výborném Oblivionu, si jej nyní vyhlédl do svého snímku režisér Doug Liman, který se do mé paměti vryl snad jen prvním dílem Bourneovské trilogie. Teď však předvedl, že má na to, aby natočil i další bombu, která mu nevybuchne přímo v rukách.

Každá válka, ať už v minulosti, přítomnosti či budoucnosti, musí něčím začít. Tahle započala pádem meteoritu. Nejprve si lidstvo myslelo, že bude stačit vyklidit trosky, ovšem uvnitř meteoritu se skrýval nepřítel. Nepřítel silnější, než s jakým se kdy setkalo. Mimikové. Rasa mimozemských organismů, kteří vládnou tím, že dokáží předvídat každičký pohyb lidské armády. Postupné vyhlazování lidstva probíhá a armádám nezbývá nic jiného, než vymyslet způsob, jakým by nepřítele překvapily.

Tou dobou se objevuje zbraň, se kterou jsou vojáci schopni zabít mimika a vyrovnat poměr sil na obou stranách barikád. Tuto zbraň, neboli exoskelet, což je mechanická vnější kostra, přilétá do Londýna představit světu, také plukovník Cage (Cruise). Ovšem propagaci zbroje, má učinit za plného boje v první linii v den D, což má být z lidského hlediska rozhodující úder proti mimikům. Vyhrožování svému nadřízenému, vynese Cageovi pobyt přímo na bojišti. Musí projít výcvikem, a druhý den nastoupí do bitvy. Ta je pro něj zásadní, když výsadek selže a lidské jednotky se octnou nečekaně uvnitř mlýnku na maso. Na bojišti Cage poznává také nejlepší zabíječku mimiků – Ritu, která vedla lidská vojska do první vítězné bitvy, příznačně vyhrané u Verdunu.

edg2

V boji je Cage svědkem velkého masakru a sám se do bojů zapojí tak, že potká obrovského mimika, kterého vojáci nazývají Alfou. Cageovi se jej podaří zabít, ale sám v boji taktéž umírá, avšak před svým skonem je nakažen mimikovou krví. Jaké je překvapení, když se Cage vzbudí znova na stejném místě, v přijímači, a celá anabáze se opakuje. Výcvik, nepodařený výsadek, bitva, smrt. A znova probuzení v přijímači. Cage tedy musí zjistit, co se mu děje a proč. Při setkání s Ritou, kterou Cage zachraňuje, mu Rita řekne, ža jakmile zemře a znova se probudí, musí ji vyhledat. Tak mu pomalinku vše začne zapadat dohromady, zjišťuje, že není jediným, komu se toto děje a že je vše způsobeno krví Alfy, který je jakýmsi nervovým zakončení obrovského organismu – zvaného Omega. Musí jej tedy najít a zničit.

Příběhově opět nic nového pod sluncem, přesto však velmi zajímavého. Veškerá příkoří, která budete znova a znova prožívat společně s Cagem a Ritou, budete hltat pokaždé. Originalita, s jakou Liman přišel, se jen tak nevidí. Sice prožívání jednoho a téhož dne, stále dokolečka, jsme tu již měli, tady vše působí nesmírně dobře. K vidění je vždy něco nového, každá akce se posunuje v závislosti na Cageových vzpomínkách a musím říci, že je výbušná, jak již dlouho žádný snímek nepředvedl. Nuda tedy nehrozí. Kamera je také špičková a kombinuje práci ruční kamery (vzpomeňte na staré válečné filmy) a statické. Digitální efekty jsou nadprůměrné, nikdy však nerušící. I když jsou mimikové jen recyklátem vetřeleckých rysů, zkombinované s predátory a chobotničkami z Matrixu, nevadí to.

edg3

Soundtrack zapadá do celého díla perfektně. Nedělá ostudu a věřím, že pro samotný poslech bude také vhodný více než dobře. Herecké obsazení je nadmíru uspokojivé. Cruiseovi role Cage sedla jako ušitá a Emily Blunt je ta pravá „full metal bitch“, pro kterou by každý voják obětoval život. Zvláště tehdy, pokud by na vás vykulila své krásné oči. Roli jsem ji věřil a nesmírně jsem jí fandil. Jedinou kaňku na tomto skvostu vidím pouze ve 3D, které vynechejte, jelikož zde žádný 3D efekt nenajdete. Tedy jako obvykle.

Závěrečné resumé musí tedy znít nějak takto : Dech beroucí akční jízda, která nemá obdoby a ukazuje nám, jak má vypadat správní akční opus. Ikdyž je příběh stokrát omšelé klišé, říkám „no a co“ ! Originalita a atmosféra sálá z celého filmu tak dokonale, že nám nedává prostor, ani na okamžik se nudit. Dougu Limane, tleskám a doufám, že na tebe čeká Oscar za nejlepší akční film roku. A co se týká mne – absolutní hodnocení nedám jen kvůli zpackanému 3D, které se sem vůbec nehodí.

TRAILER :

 

[fbcomments]
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz