Když se řekne sci-fi, tak si každý filmový fanoušek vybaví ty největší hollywoodské trháky a ta největší režisérská jména. Hvězdné války George Lucase, hororový Vetřelec pod taktovkou Ridleyho Scotta, milovaný E.T. – Mimozemšťan od Stevena Spielberga… to všechno jsou filmové tituly a jejich tvůrci, kteří svou představivostí a originalitou předběhli dobu. Sci-fi je téma, které režiséry zkrátka odjakživa fascinovalo. Umožnilo jim popustit uzdu fantazii a na filmovém plátně vykreslit ta nejúžasnější dobrodružství, ve kterých neexistovaly žádné hranice.

Právě vědecko-fantastickým filmům se věnuje jeden z nejslavnějších režisérů všech dob a trojnásobný držitel Oskara James Cameron v nové dokumentární sérii Příběh scifi. Šestidílný televizní cyklus mohou diváci sledovat již od 7. července každou sobotu v 15:00 exkluzivně na televizní stanici AMC.

James Cameron je sám o sobě jednou z klíčových osobností sci-fi filmů. Terminátor, Propast nebo Avatar… to všechno jsou fanoušky zbožňované klasiky, které tento třiašedesátiletý režisér režíroval. Těžko tedy hledat vhodnější osobnost, která by diváky provedla historií tohoto žánru. K tomu, aby se dostal, co nejhlouběji pod povrch, si Cameron pozval enklávu přátel, kteří jsou se sci-fi neoddělitelně spjatí.

V seriálu se tak mohou diváci těšit na více či méně formální rozhovory s takovými jmény jako Christopher Nolan, Guillermo del Toro, Arnold Schwarzenegger, Will Smith, Steven Spielberg, George Lucas nebo Sigourney Weaverová. To je jen krátký výčet těch nejznámějších osobností, které si s Cameronem povídají o historii, natáčení a tvorbě vědecko-fantastických filmů.

Názvy jednotlivých dílů naznačují, čemu se Cameron spolu s jeho hosty věnují – Mimozemský život, Zkoumání vesmíru, Monstra, Temná budoucnost, Inteligentní stroje nebo Cesta v čase.

Sám tvůrce Avatara přiznává, že právě výběr témat byl to nejtěžší na celé sérii. Jakmile byla určena, vše další bylo pevně dané. “Popravdě řečeno, v sérii se bavíme přibližně o dvou procentech toho, čemu jsme se mohli věnovat, každé z témat by vydalo na hodiny povídání,“ říká Cameron. A hned první díl mu dává za pravdu. Během 45 minut se on a jeho hosté věnují Blízkým setkáním třetího druhu, E.T. Mimozemšťanovi, Vetřelci, Dni nezávislosti, Válce světů, Příchozím, Jurskému parku a spoustě dalších témat. Kromě těch největších režisérských a hereckých jmen vypráví o světě science-fiction také více než stovka dalších expertů, kteří se na tvorbě těch nejslavnějších filmů podíleli – od scénáristů, vědců, paleontologů až třeba po lingvisty.

Společně ukazují, jak se tento kinematografický žánr v průběhu desetiletí vyvíjel, jak se stal součástí pop-kultury a jak v některých případech byly sny o budoucnosti ze sedmdesátých a osmdesátých let konfrontovány s realitou v novém tisíciletí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:AMC CZ
Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR