Pokud bychom o někom mohli tvrdit, že je živé ztělesnění faustovského principu, byl by to nepochybně Jiří Arvéd Smíchovský. O životě tohoto černého mága a kolaboranta se momentálně natáčí film, na který se můžeme těšit na jaře 2022.

Jiří Arvéd Smíchovský se narodil 1. ledna 1897 a zemřel 22. ledna 1951 ve věku 54 let za neznámých okolností. Tento muž by se dal označit za novodobého Fausta, protože kromě praktikování černé magie a paktování s temnými silami spolupracoval i s nacisty a poté i s komunisty.

Arvéd získal doktorát z práv, teologie, filozofie a ovládal češtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, latinu, klasickou řečtinu a hebrejštinu, studoval okultní nauky a kabalu. Znal se s pražským hermetikem, mágem a kabalistou Františkem Kabelákem, se kterým navštěvoval vinárnu a praktikoval magii. Arvéd žil vskutku bohémským životem, dluhy ve vinárně mu platila matka a z této doby je známo i několik jeho homosexuálních úletů.

Za války pracoval pro Sicherheitsdienst, což byla zpravodajská služba SS a NSDAP, která měla za úkol informovat o klimatu ve společnosti a plnila i funkci politické rozvědky a kontrarozvědky. Po válce naopak změnil strany a přidal se ke Státní bezpečnosti.

Film, který vejde do kin příští rok, bude sledovat zejména jeho spolupráci s Plačkem – ten díky Arvédovi za druhé světové války neskončil v koncentračním táboře, ale po válce je zase na řadě Plaček, aby Arvédovi pomohl. Arvéd tedy za kolaboraci s nacisty nedostane trest smrti, ale jen doživotí a má jako falešný svědek na starost usvědčování kolaborantů. Za odměnu dostane status prominentního vězně, jsou mu dodávány vzácné spisy a v cele praktikuje černou magii.

Michal Kern ve filmu Arved, FOTO: Kristýna Strejcovská / Cinemart

Tuto rozporuplnou a neuchopitelnou osobnost ve filmu ztvární herec Michal Kern, dále se zde objeví třeba Saša Rašilov, Jaroslav Plesl, Martin Pechlát nebo Marián Labuda mladší.

Vyprávění o této zajímavé, ale bezpáteřní osobnosti toužící po popularitě za jakoukoliv cenu již vyšlo knižně v roce 2016 pod názvem Malostranský ďábel. Autor knihy, spisovatel Jan Poláček, je i spoluscenáristou filmu společně s režisérem Vojtěchem Maškem.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.