Filmový kanál Nova Cinema uvedl během víkendu hned dvakrát životopisné drama „Dívka“, vyprávějící šokující příběh herečky Tippi Hedrenové. Patřila k těm něžným plavovláskám, které si do hlavních rolí vyhlédl legendární režisér Alfred Hitchcock. Byl přesvědčen, že mu musí být vděčná za to, že z ní udělal hvězdu a podle toho se k ní také choval.

Hitchcockovy krásky se odlišovaly od většiny sexbomb té doby, například Marilyn Monroe. Režisér tvrdil, že dobře vyvinuté ženy ho nevzrušují, protože jsou málo záhadné. Zato jeho hrdinky byly záhadné dostatečně, na diváky působily svou dokonalostí i chladnou krásou. A všechny si navíc byly také velmi podobné. To, že si „Hitch“ (jak mu všichni přezdívali), vybíral do hlavních rolí v podstatě stále stejné herečky a bezohledně s nimi nakládal, bylo považováno za jeho zvláštní sexuální úchylku.

Kolem jeho vztahu k ženám panuje dodnes řada spekulací a po letech je oživil právě film „Dívka“ z roku 2002. Zaměřil se na příběh jedné z Hitchových femme fatale, Tippi Hedrenové, která prožívala při natáčení slavného hororu „Ptáci“ doslova peklo. Zatímco jí například svérázný režisér sliboval, že namísto živých ptáků použije atrapy, ve skutečnosti na ni vypustil živé špačky, kteří Tippi vážně zranili a málem jí vyklovali oči. Následkem toho utrpěla těžké psychické trauma a po jednom záběru, opakovaném pětačtyřicetkrát, skončila na týden v péči lékařů.

Nesnesitelná posedlost

Při natáčení snímku „Marnie“ ji navíc sexuálně obtěžoval s tím, že jako její „stvořitel“ na to má plné právo. V souvislosti s uvedením snímku „Dívka“ Tippi Hedrenová na natáčení s Alfredem Hitchcockem zavzpomínala a potvrdila, že scénář odpovídá skutečnosti. Přiznala, že ji kontroverzní režisér sice mnoho naučil, ale zároveň jí byl nesnesitelně posedlý. V jedné ze scén „Dívky“ se přiznal, že kvůli svému zevnějšku nemá u Tippi šanci. Sám své tlusté tělo nenáviděl a mluvil o něm pohrdavě. Přesto zneužil své pozice k tomu, aby Tippi neustále obtěžoval, neváhal ji nahánět i doma, na Štědrý večer, za zády své manželky.

Talentovaná herečka nakonec musela spolupráci s ním ukončit. Zdůvodnila to tím, že od něj dostávala ohavné návrhy a rozčileně ho nazvala „tlustým prasetem“. Hitch se ji snažil udržet vyhrožováním, že zničí její kariéru a také to udělal. Byla to pro ni těžká rána, protože v té době sama vychovávala svoji malou dceru, dnes známou herečku Melanii Griffithovou. Rozchod měl však dopad i na samotného Hitchcocka, podle jeho známých se z něj nikdy nevzpamatoval.

Přiškrcená Grace

Neméně však byl posedlý i další nádhernou herečkou, Grace Kellyovou. Tvrdil o ní, že je sopka, pokrytá sněhem, kombinace chtíče a frigidity. Podobně jako Tippi, i ona při natáčení často trpěla, například po pěti dnech práce na filmu „Vražda na objednávku“ měla tělo plné modřin. Kdo se domníval, že hrůznou scénu, při níž ji najatý vrah škrtí punčochou, sehrála její dublérka, hodně se mýlil, Hitch se nezdráhal nechat Grace skutečně pořádně přiškrtit. Když se tato filmová populární hvězda stala monackou kněžnou, snažil se ji přesvědčit, aby s ním nadále točila. To se mu však nepodařilo, i když za ní osobně zajel do Monaka. Její kariéru rázně ukončil přísný kníže Rainier, a tak Grace až do své tragické smrti hrála pouze roli kněžny.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz