Na existenci a prosperitě proslulých českých lázeňských měst se již mnohokrát osudově podepsaly neblahé historické události. Tím vůbec nejpostiženějším se jak v minulosti, tak dnes, staly světoznámé Karlovy Vary. Stačí připomenout, jak v nich řádili nacisté či jak je coby válečnou kořist plenila ruská armáda. V posledních dvou letech zase pohádkově krásné město u Vřídla fatálně poznamenala pandemie koronaviru.

A je smutným paradoxem, že zatímco v době válek a nejrůznějších krizí Karlovy Vary přežily rány osudu bez větších škod a lázeňský ruch v nich nikdy zcela neustal, pandemie nemoci COVID-19 vyhnala všechny turisty i pacienty. Když loni na jaře vládní restrikce paralyzovaly život v naší zemi, nejpatrnější to bylo právě v lázeňských regionech.

Spící lázně

Zatímco jinde mohli lidé navzdory různým omezením až na výjimky nadále pracovat, nakupovat a cestovat, lázeňská města působila jako království Šípkové Růženky. Mnohé televizní stanice odvysílaly reportáže z vylidněných Karlových Varů, jimž dominovaly prázdné ulice, kolonády s léčivými minerálními vodami a v neposlední řadě uzamčená sanatoria a hotely. Přestože některé z nich začaly postupně opět fungovat, především díky iniciativě lázeňských lékařů, kteří si stěžovali na nepochopitelný fakt, že lázně coby léčebná zařízení musely být zavřené, většina se z „lockdownu“ dodnes nevzpamatovala.

Pomůže UNESCO?

Ještě letos v létě to přitom vypadalo, že města proslulého lázeňského trojúhelníku mají nejhorší období ve své historii za sebou a naději na vzkříšení přinesla také senzační zpráva, potvrzující, že byla po dlouholetém úsilí, společně s dalšími slavnými evropskými lázněmi, zapsána na prestižní seznam UNESCO. Jenže, nadějné vyhlídky trvaly jen pár dnů, než české lázně zastihla v pořadí pátá, podle všeho nejhorší vlna pandemie. Už nyní je v Karlových Varech patrný její drtivý dopad. I když nejpočetnější ruskou a německou klientelu vystřídali čeští pacienti (především díky různým výhodným státním voucherům), jejich počet není ani zdaleka dostačující k tomu, aby se zdejší zařízení a hotely či restaurace vrátily k někdejší prosperitě.

Mrtvé lázně?

Česká televize tento týden odvysílala další znepokojivou reportáž přímo z Karlových Varů, v níž upozornila, že vouchery pro české pacienty, lékaře a sestry do konce roku skončí a majitelé lázeňských sanatorií a hotelů vůbec netuší, co s nimi bude dál. S ohledem na sílící pandemii v Rusku a Německu nemohou na tradiční klientelu opět spoléhat a Němci navíc pod vlivem špatných zpráv, informujících o tom, že Česko je vysoce rizikovou zemí, hromadně ruší rezervace na oblíbené vánoční a novoroční pobyty. Podle vedení města se další vlna pandemie dotkne až osmdesáti procent zdejších ubytovacích zařízení. Martina Žídková, generální ředitelka lázeňského domu Venus zoufalou situaci, které musí čelit další mizernou sezónu, výstižně charakterizovala: „Dříve se říkalo, že Karlovy Vary jsou ruské lázně, před nimi to byly německé lázně, ale možná, že od příštího roku budeme mrtvé lázně.”

Zdroj: ČT24

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz